Nowy Dwór Mazowiecki, Parafia Pw. Św. Barbary (Fot. Tomasz Renk)
ul. Szpitalna 69, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki
22 713 03 24
nowydwormazowiecki.barbara@diecezjaplocka.pl
www.parafiamodlintwierdza.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

W 1835 r. w Modlinie-Twierdzy została wybudowana cerkiew św. Jerzego na wzór cerkwi św. Aleksandra Newskiego z Cytadeli Warszawskiej, przemianowana w okresie międzywojennym na kościół garnizonowy pw. św. Barbary. W 1957 r. rozebrano go na polecenie władz komunistycznych. Po kościele pozostały w parafii jedynie dwa krzyże.

Parafia pw. św. Barbary, obejmująca osiedle Modlin-Twierdza w Nowym Dworze Mazowieckim, została erygowana przez biskupa płockiego Piotra Liberę 29 czerwca 2007 r. Jej pierwszy proboszcz, ks. Cezary Siemiński, rozpoczął organizowanie nowej parafii i życia duszpasterskiego. W tymczasowej kaplicy pw. św. Barbary nabożeństwa odprawiano już od 11 listopada 1992 r., gdy przynależała ona terytorialnie do parafii św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim. Na cele kaplicy zaadoptowano wówczas drewniany budynek wojskowy w stylu syberyjskim z 1903 r. Poświęcili ją 25 maja 1993 r. biskup płocki Zygmunt Kamiński i biskup polowy Wojska Polskiego gen. Sławoj Leszek Głódź.

Fragment cegły z dawnego, rozebranego kościoła garnizonowego, został wykorzystany jako kamień węgielny pod budowę nowej, murowanej świątyni, który 5 maja 2017 r. wmurował biskup płocki Piotr Libera.

 Budowę kościoła rozpoczęto w 2017 r., staraniem ks. Janusza Nawrockiego i parafian, według projektu Tomasza Kulsa z Warszawy. Ma mieć on wygląd bazyliki romańskiej, z główną nawą i dwiema nawami bocznymi, na planie krzyża łacińskiego.

10 listopada 2018 r. w murach budowanej świątyni odbyło się diecezjalne dziękczynienie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W 2012 r. została wybudowana kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej na lotnisku w Modlinie, erygowana dekretem biskupa płockiego Piotra Libery z 15 października 2014 r. i poświęcona przez niego 20 października 2014 r.