Nuna, Parafia Pw. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
Nuna 159, 05-190 Nasielsk
510 130 601
nuna@diecezjaplocka.pl
www.parafianuna.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Parafia pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nunie została wydzielona z parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku i erygowana przez biskupa płockiego Piotra Liberę 21 czerwca 2011 r. Pierwszym proboszczem parafii i organizatorem jej działalności był ks. Tadeusz Szczepan Jabłoński, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku.

Na potrzeby kultu religijnego w parafii służy kaplica w Nunie, wybudowana w 1992 r. staraniem ks. proboszcza Kazimierza Jana Śniegockiego i parafian nasielskich. Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił św. Jan Paweł II w czasie IV pielgrzymki do Polski, w Płocku, 7 czerwca 1991 r. Dn. 20 września 1992 r. biskup płocki Zygmunt Kamiński konsekrował tę kaplicę pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po utworzeniu parafii podjęto prace mające na celu przebudowanie i powiększenie do rozmiarów kościoła. Zaplecze kościoła zostało przebudowane. W dobudowanej części urządzono kancelarię parafialną, powiększono zakrystię urządzono mieszkanie dla proboszcza oraz salę spotkań. 

Ważnym wydarzeniem w historii nowej parafii było wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego, które miało miejsce 10 czerwca 2012 r. Procesja z cząstką relikwii przeszła przez Nunę do kaplicy parafialnej. Rodziny parafii ufundowały obraz bł. ks. Jerzego i relikwiarz. Od listopada 2013 r. do grudnia 2014 r. trwała peregrynacja relikwii po parafii.

W latach 2017-2018 staraniem ks. proboszcza Tadeusza Szczepana Jabłońskiego i parafian wykonano modernizację i nową aranżację prezbiterium, ukończono także remont plebanii. Na ścianie głównej prezbiterium umieszczono witraż, w który wkomponowane zostało tabernakulum i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ołtarze boczne poświęcono Jezusowi Miłosiernemu i bł. Jerzemu Popiełuszce. Na jednym z bocznych ołtarzy popiersie św. Jana Pawła II. Planowana jest rozbudowa świątyni.

Dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dn. 19 września 2018 r. parafia otrzymała odpust także na dzień 19 października, wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, lub w najbliższą niedzielę następującą.