Soczewka, Parafia Pw. Matki Bożej Częstochowskiej (1)
ul. Ks. Pawła Kwiatkowskiego 7, 09-506 Soczewka
797 948 349
soczewka@diecezjaplocka.pl
www.parafiasoczewka.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Kościół w Soczewce, która należała do parafii Radziwie, został zbudowany w 1906 r. przez ks. Piotra Dzieniakowskiego, proboszcza parafii św. Benedykta w Radziwiu w latach 1887-1912, przy udziale robotników papierni i jej właściciela Jana Epsteina, według projektu Edwarda Cichockiego. Wcześniej wybudował on także kościół na Radziwiu. Kościół w Soczewce wzniesiono na planie krzyża łacińskiego, z transeptem, do którego w latach 1997-1999 staraniem ks. Andrzeja Tadeusza Kondrackiego i parafian dobudowano kaplicę zimową. Polichromię wnętrza wykonał artysta Władysław Drapiewski. Dwa stare konfesjonały zostały przewiezione z płockiego kościoła farnego. W neogotyckim ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz m.in. św. Stanisława Kostki.

Parafia radziwska należała do archidiecezji warszawskiej, dlatego parafię w Soczewce erygował 15 grudnia 1921 r. arcybiskup warszawski kard. Aleksander Kakowski. Do diecezji płockiej Soczewka i dekanat gostyniński wróciły w 1925 r. Świątynię konsekrował 23 maja 1927 r. biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski. W 1935 r. parafię odwiedził bp Leon Wetmański. Pamiątką tamtego wydarzenia jest drewniany krzyż pierwszych misji parafialnych, poświęcony przez błogosławionego biskupa-męczennika, z racji jubileuszowego Roku Odkupienia 1933.

W czasie II wojny światowej 23 września 1939 r. Niemcy rozstrzelali proboszcza parafii ks. Pawła Kwiatkowskiego. Aresztowany był także jego następca ks. Józef Kossakowski. W czasie okupacji kościół był zamknięty. Dopiero w 1958 r. ks. Kazimierz Bórawski podjął trud tworzenia na nowo samodzielnej placówki. Natomiast kolejny proboszcz, ks. Andrzej Tadeusz Kondracki, w latach 1971-2006 wybudował nową plebanię i budynek dla przyszłego emeryta. Przy kościele zachowała się figura św. Jana Nepomucena z XVIII w.