Finał XXX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla szkół podstawowych w Kowalkach

Łukasz Maliński ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie zajął pierwsze miejsce w XXX Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z terenu diecezji płockiej. Tematem konkursu w tym roku były początki rozwoju Kościoła - Dzieje Apostolskie. Finał z udziałem 44 uczniów zorganizowano w Szkole Podstawowej w Kowalkach.

Kowalki 2

Finał XXX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego odbył się Szkole Podstawowej w Kowalkach, na terenie parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie. Wzięli w nim udział finaliści etapu szkolnego konkursu z klas V-VIII szkoły podstawowej.

Konkurs składał się z dwóch części, najpierw uczniowie rozwiązywali test pisemny. Wśród pytań pisemnych znajdowały się m.in. pytania o treści: „O której godzinie Paweł i Sylas modlili się w więzieniu w Filippi?” – o północy (Dz 16,25); „Jakie imię nosił prorok, który w Cezarei Nadmorskiej przepowiedział uwięzienie Pawła?” – Agabos (Dz 21,10); „Stolica Cypru w czasach Apostoła Pawła” to – Pafos (Dz 13,6); „W jakiej części domu Szymona garbarza znajdował się Piotr, gdy miał widzenie otwartego nieba i zwierząt?” – na tarasie (Dz 10,9-10).

Osoby, które najlepiej poradziły sobie z częścią pisemną, w ścisłym finale odpowiadały ustnie. Jedno z ustnych pytań brzmiało: „W Dziejach Apostolskich jest opisane pierwsze przybycie Pawła do Koryntu. Kogo Paweł tam spotkał, skąd owi ludzie pochodzili, co było powodem, że znaleźli się w Koryncie i co sprawiło, że Paweł się do nich przyłączył?”.

Najbardziej dokładnej odpowiedzi udzielił ostateczny zwycięzca konkursu: „Byli to Pryscylla i Akwila, małżeństwo z Pontu, którzy po edykcie Klaudiusza wypędzającego Żydów z Rzymu przybyli do Koryntu, a ponieważ zajmowali się wyrobem namiotów, rzemiosłem znanym Pawłowi, zaczęli pracować razem” (Dz 18,1-4).

Laureatami konkursu biblijnego zostali: I miejsce – Łukasz Maliński, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie (parafia pw. św. Floriana), katecheta Bożena Gackowska; II miejsce – Sandra Iwaniec, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim (parafia pw. św. Brata Alberta), katecheta Anna Rykowska; III miejsce – Antonina Lewandowska, Szkoła Podstawowa in. Szczepana Dobosza w Sońsku (parafia pw. św. Wita, Modesta i Krescencji), katecheta Wioletta Kaluszkiewicz.

Laureaci, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe, takie jak tablet czy słuchawki bezprzewodowe. Wszyscy uczestnicy finału diecezjalnego otrzymali pamiątkowe dyplomy i gry planszowe, natomiast katecheci - książkę Paula Badde „Boskie Oblicze”.

Organizacją konkursu w Szkole Podstawowej w Kowalkch zajęli się dyrektor Beata Nejno wraz z radą pedagogiczną i ks. kan. dr Andrzej Krasiński, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie.

XXX Diecezjalny Konkurs Biblijny dla szkół podstawowych przeprowadził wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku: dyrektor ks. dr Grzegorz Zakrzewski, s. mgr Dominika Ewa Dudzik, ks. mgr Paweł Sobiecki.