Kościoły, krypty, klasztorne korytarze, koncerty, prelekcje, a nawet spektakle i herbata u biskupa - w ostatnią sobotę maja w diecezji płockiej po raz drugi zorganizowano Noc Kościołów. Wiele osób skorzystało z okazji, by spojrzeć na swoje świątynie z nowej perspektywy, odkrywając nie tylko ich historię, ale także ludz... czytaj więcej
W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wierni diecezji płockiej wyszli na ulice swoich miast i wsi, by dać świadectwo wiary w Jezusa obecnego w Eucharystii. Podczas centralnych obchodów w Płocku i w Rypinie biskupi przypominali, że w centrum tego święta nie stoją tradycje i zwyczaje, lecz Chrystus obecny w ... czytaj więcej
Księża wyświęceni w 2001 roku świętowali srebrny jubileusz kapłaństwa. W pierwszy wtorek czerwca zgromadzili się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, by dziękować Bogu za 25 lat posługi. Uroczystej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Szymon Stułkowski. czytaj więcej
Wspólna modlitwa, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, Marsz dla Życia i Rodziny oraz rodzinny festyn w ogrodach seminarium – tak przebiegało IV Diecezjalne Święto Rodziny w Płocku. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Czas obronić małżeństwo! Czas obronić życie!”, a centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem bp.... czytaj więcej
Drugi dzień podróży apostolskiej Leona XIV do Hiszpanii, niedziela 7 czerwca, miał szczególną wymowę. Papież przewodniczył uroczystej Mszy Świętej na Placu de Cibeles i procesji Bożego Ciała, z udziałem 1,2 mln osób. Po południu spotkał się z członkami Zakonu św. Augustyna w Nuncjaturze Apostolskiej. O 18:00 odbyło się spotkanie ze światem kultury. Na zakończenie dnia Papież udał się do rezydencji Kardynała Arcybiskupa Madrytu na kolację.
W niedzielne popołudnie przed udaniem się do hali Movistar Arena na spotkanie z przedstawicielami świata kultury, Leon XIV spotkał się z ok. 220 augustianami z różnych wspólnot oraz licznymi członkami rodziny augustiańskiej w Hiszpanii - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
Leon XIV: Czy Europa byłaby sobą bez Chrystusa? (07.06.2026)
Czy naprawdę można sądzić, że Europa – którą tak bardzo kochamy – byłaby sobą bez śladu wiary? Aktualne pozostaje przesłanie: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – mówił Leon XIV w Madrycie podczas spotkania z ludźmi kultury, sztuki, ekonomii i sportu. Papież wezwał, by dzisiejsze pokolenia zadały sobie pytanie, co pozostawią następcom.
Media społecznościowe >>
DIECEZJA PŁOCKA
@DiecezjaPlocka
Wydział Duszpasterski
@Duszpasterski Płock
Wydział ds. Rodzin
@Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej
Wydział Katechetyczny
@Katecheza Płock
Nowa Ewangelizacja Płock
@Nowa Ewangelizacja Płock
Konferencja Episkopatu Polski
@Konferencja Episkopatu PolskiŚwięty Jan jako jedyny z ewangelistów, nie opowiada o ustanowieniu Eucharystii w wieczór Ostatniej Wieczerzy. Ale po rozmnożeniu chleba przez Jezusa i nakarmieniu ludzi tym „ziemskim pokarmem”, wkłada w usta Mistrza długą przemowę na temat chleba, który daje życie wieczne (J 6, 51-58). Fragment dzisiaj jest czytany, zawiera pięć słów kluczowych: jeść (8x)... pić (4x)... ciało (5x)... krew (4x)... życie (9x).
Tchnienie Ducha
W dniu Zesłania Ducha Świętego, w święto Pięćdziesiątnicy Żydowskiej, miała miejsce promulgacja nowego prawa nadanego przez Chrystusa. Ten dzień stał się Pięćdziesiątnicą chrześcijan, czyli świętem pierwocin Kościoła. W interpretacji tego wydarzenia, Ojcowie Kościoła nawiązują do starotestamentalnej Pięćdziesiątnicy (czyli zawarcia przymierza z Bogiem i nadania Prawa). Ten fakt był zapowiedzią Pięćdziesiątnicy chrześcijańskiej, czyli Zesłania Ducha Świętego.
Wielki Czwartek, podczas samej liturgii, jak i poza nią, nie koncentruje nas tylko na misterium Eucharystii, lecz także na niezwykłym osamotnieniu i agonii Chrystusa w Ogrójcu, na relacji z Ojcem i pragnieniu podporządkowania się Jego woli. W tym tekście skupiamy się jedynie na Ostatniej Wieczerzy i umyciu nóg.
Dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do Wielkanocy (Paschy), łączy się z ceremonią posypania głów popiołem. W wielu religiach popiół i ziemia były traktowane jako symbol człowieka, ulotności życia, śmierci, osierocenia, żalu, rozpaczy, pokory, oczyszczenia, strachu, wypalone namiętności, zmartwychwstania (zob. Feniks, Wł. Kopaliński, Słownik symboli). Takie zwyczaje praktykowano w Grecji, Egipcie, Arabii i u Żydów.