Nagroda „Świadek wiary” dla Adama Godlewskiego - lekarza i wolontariusza

Adam Godlewski, pochodzący z Płocka lekarz, a także wolontariusz, został laureatem siódmej edycji nagrody „Świadek wiary”, przyznawanej przez Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku. Wręczenie nagrody odbyło się 24 września br. w płockim kościele farnym, z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.

Adam Godlewski
plock.gosc.pl

Wręczenie nagrody „Świadek wiary” odbyło się podczas dorocznego spotkania Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku, z okazji wspomnienia św. Michała Archanioła. W tym roku zdecydowano, że nagrodę tę otrzyma 33-letni lekarz Adam Godlewski, który od wielu lat zajmuje się wolontariatem.

Mszy św. z udziałem Kapituły Kolegiackiej św. Michała przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. W homilii powiedział, że Jezus Chrystus zaprasza ludzi do wspólnoty Kościoła w różnym czasie. Należy się cieszyć z tego, jeśli zostało się zaproszonym na początku życia, aby „być we wspólnocie Kościoła i pracować w winnicy Pańskiej”.

Kaznodzieja zwrócił się do wiernych, aby „promieniowali” tym uczestnictwem: - Bóg w każdym czasie wychodzi ku człowiekowi i zaprasza go do współpracy. Prośmy Go, aby inni patrząc na nasze życie chcieli wejść do wspólnoty Kościoła – zwrócił się do uczestników Mszy św.

Bp Stułkowski zwrócił też uwagę na rolę św. Michała Archanioła. Stwierdził, że mimo zjednoczenia się przez chrzest z Jezusem Chrystusem, człowiek ma skłonność do grzechu. Dlatego jest mu potrzebne wstawiennictwo św. Michała. Należy się do niego także modlić o nawrócenie tych, którzy wywołują wojny, powodując dramat wielu ludzi, wielu uchodźców.

Życiorys laureata Adama Godlewskiego przedstawił ks. prał. prof. dr hab. Jan Krajczyński, nowo wybrany prepozyt Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku.

Adam Godlewski od 10 lat podejmuje się jako wolontariusz różnych dzieł, aby służyć pomocą medyczną biednym, bezdomnym i osadzonym w więzieniach. Pracował w przychodni misyjnej na Madagaskarze prowadzonej przez siostry szarytki i misjonarzy św. Wincentego a Paulo, leczył osoby dotknięte kryzysem bezdomności w Odessie na Ukrainie i w przychodni Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie.

Ponadto pełnił funkcję koordynatora zdrowia i głównego lekarza Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę oraz pracował na etacie lekarza w hospicjum miejskim im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Płocku.

- Wszystkie te zadania pełnił lekarz młody, znany z pogody ducha i wielkiej skromności. Jako człowiek ciekawy świata, potrafił łączyć pasję wędrówek z pielgrzymkami - dwa razy przemierzał szlak do Santiago de Compostela oraz szlak franciszkański do Rzymu. Bierze udział w Mszach św. także w dni powszednie i zawsze podkreśla, że jego lekarskie powołanie i zaangażowanie społeczne wypływają tylko z jednego: z osobistej relacji z Chrystusem Panem - podkreślił w laudacji ks. Jan Krajczyński.

Adam Godlewski otrzymał nagrodę „Świadek wiary” w siódmej edycji. Poprzednimi laureatami byli: stomatolog z doświadczeniem misyjnym Aleksandra Golińska z Płocka; neonatolog Hanna Kajdas-Duda z Płocka; misjonarka i społeczniczka Małgorzata Białczak z Pułtuska; wieloletni prorektor Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku prof. dr hab. Janusz Zieliński; Teresa Krowicka z Płocka, świadek męczeństwa bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w obozie w Działdowie, przekazująca młodym prawdę historyczną o tamtym czasie; Ewa Zaręba z Płocka, społeczniczka, założycielka stowarzyszenia dla małżeństw i rodzin.