20-lecie odzyskania praw miejskich

Serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie na dzisiejsze obchody 20-lecie odzyskania praw miejskich przez wasze miasto. Bóg zapłać! Cieszę się, że ten jubileusz zaczynamy się od dziękczynienia – od Eucharystii. Na tym ołtarzu chcemy dziś złożyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tej skępskiej ziemi. Z wdzięcznością, szczególnie pragniemy podziękować Dobremu Bogu za minione dwie dekady, w których Skępe cieszy się z faktu, że jest miastem. W tej Mszy świętej chcemy prosić również o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy tu żyją, tu pracują, tu uczą się, tu przeżywają swoją starość. 

Księże Proboszczu Romanie, Czcigodni Księża z Księdzem Dziekanem, Szanowny Przedstawiciele władz samorządowych z panem burmistrzem i panem przewodniczącym na czele! Drodzy Goście! Kochani mieszkańcy Skępego!
1. Serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie na dzisiejsze obchody 20-lecie odzyskania praw miejskich przez wasze miasto. Bóg zapłać! Cieszę się, że ten jubileusz zaczynamy się od dziękczynienia – od Eucharystii. Na tym ołtarzu chcemy dziś złożyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tej skępskiej ziemi. Z wdzięcznością, szczególnie pragniemy podziękować Dobremu Bogu za minione dwie dekady, w których Skępe cieszy się z faktu, że jest miastem. W tej Mszy świętej chcemy prosić również o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy tu żyją, tu pracują, tu uczą się, tu przeżywają swoją starość.
2. „Historia vitae magistra est”. Historia jest nauczycielką życia, jak mawiał starożytny myśliciel Cyceron. Ta maksyma… jakże jest ona aktualna w naszych czasach. Dlatego, myśląc o dniu dzisiejszym nasza wdzięczna myśl biegnie w kierunku chlubnej historii Skępego. Nie można do końca zrozumieć teraźniejszości Skępego bez popatrzenia w jego przeszłość. A jest ta historia, jak zapewne wiecie, piękna i można powiedzieć, pokrzepiająca serce. W tym duchu, z dumą, popatrzmy na bohaterską i patriotyczną historię waszego miasta. I niech ta historia dziś uczy nas życia.
Moi Kochani! Wszystko zaczęło się przed blisko sześcioma wiekami. Na przesmyku między jeziorami, w miejscu gdzie od dawna istniała wieś Skępe powstało miasto. W 1445 roku na prośbę Mikołaja Kościeleckiego – właściciela wsi, król Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilej założenia miasta na prawie chełmińskim (zwanym także magdeburskim). Tak rozpoczyna się historia Skępego – miasta, które zyskało wielką sławę. Szczególnym powodem popularności Skępego stały się niezwykłe cuda, które dokonywały się za sprawą Matki Bożej. W 1495 roku kasztelan kruszwicki, Mikołaj Kościelecki wystawił niewielka kapliczkę w miejscu, które było uważane za święte, ponieważ miała się tam objawić Matka Boża. Jego córka Zofia Katarzyna cierpiała na poważną i przewlekłą chorobę nóg. Nie było nadziei na jej wyleczenie. Jednak pełni wiary rodzice modlili się do Matki Bożej o cud. Modlitwa została wysłuchana. Wtedy w kapliczce wdzięczna kobieta umieściła przywiezioną z Poznania figurę Matki Bożej. Na cokole figury do dziś widnieje data 1496. Dwa lata później do Skępego zostali sprowadzeni zakonnicy – bernardyni. A sława miasta coraz bardziej rosła.
Cudowna figura Matki Bożej przyciągała i nadal przyciąga do Skępego wielu pątników z okolic, a także z całej Polski. To właśnie przede wszystkim z tego słynie Skępe: z hojności Maryi szafującej łaski przybywającym tu pielgrzymom.
Od wieków Skępe było i jest miejscem poszukiwania Boga, poszukiwania Jego łaski i pomocy. Mieszkańcy Skępego już kilka lat po lokacji miasta cieszyli się z utworzenia parafii św. Stanisława. Pierwotny kościół pobudowali w okolicy dzisiejszego rynku. Niszczony i odbudowywany przetrwał do 1777 r. kiedy to zadecydowano o przeniesieniu parafii do istniejącego niedaleko klasztoru ojców Bernardynów. Parafia, w której się znajdujemy jest poniekąd spadkobierczynią istniejącej przez wieki parafii św. Stanisława.
Jakże chwalebną kartę zapisało Skępe w czasów zaborów. W tym miejscu zachowano pamięć o ojczyźnie, o Polsce, o historii i wierze naszych ojców. Kiedy w 1815 roku znalazło się ono w granicach Królestwa Kongresowego zakonnicy zaangażowali się w działalność narodowowyzwoleńczą.
Szczególnym momentem w dziejach miasta było Powstanie Styczniowe. W klasztorze odbierano przysięgi od nowozwerbowanych powstańców, okolicznych mieszkańców, którzy stanęli do walki o wolność. Niestety powstanie upadło, a na klasztor i miasto przyszedł czas represji. To właśnie wtedy rosyjski zaborca dokonał kasaty klasztoru, a miastu odebrał prawa miejskie. Jednak sprawiedliwości stało się zadość. Choć trwało to długo, Skępe w 1997 roku odzyskało prawa miejskie. Dziś świętujemy 20. rocznicę tego wydarzenia.
3. „Historia vitae magistra est” – Historia jest nauczycielką życia. Moi Drodzy! Historia, chlubna przeszłość Skępego, jest dla was – współczesnych mieszkańców – wielką lekcją. Tego wspaniałego dziedzictwa waszych przodków nie możecie zmarnować, nie możecie zaprzepaścić. Bądźcie dumni z tego, że tu mieszkacie i że tej ziemi służycie. Bądźcie lokalnymi patriotami! Dbajcie o dobro wspólne, jakim jest wasze miasto. To powinna być dla was wartość nadrzędna.
I jeszcze jedna myśl… Historia Skępego nierozerwalnie związana jest z Matką Bożą Brzemienną, Królową Mazowsza i Kujaw. To właśnie Jej obecność pozwoliła miastu zyskać sławę i rozgłos, pomogła rozwinąć się staremu grodowi, pomogła wychować mieszkańców na godnych synów Ojczyzny, którzy w odpowiednim momencie stanęli, by bronić tego co polskie, co katolickie.
Tworząc dzień dzisiejszy Skępego, nie zapominajcie o waszej wierze, budujcie żywy Kościół; bądźcie wiernymi synami i córkami Maryi. Ona jest siłą Skępego. Nie zmarnujcie tej wielkiej dziejowej lekcji. Dziś, to w Waszych rękach jest los tej społeczności, tego miasta. Trwajcie przy Jezusie i Jego Matce. Niech Skępe rozwija pomyślnie i dalej służy Bogu i Ojczyźnie. Niech Pan wam wszystkim i waszemu miastu błogosławi. Amen.