Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II Bieżuń, 29 października 2016 r.

1.Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Bardzo się cieszę, że dziś jestem w Bieżuniu, w waszej parafii, że mogę uczestniczyć w tym ważnym, historycznym wydarzeniu, jakim jest wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła. Dziękuję serdecznie ks. proboszczowi Tomaszowi za zaproszenie i życzliwie przyjęcie. Pozdrawiam wszystkich zebranych wokół ołtarza kapłanów, którzy modlą się z nami w tym szczególnym momencie, na tej świątecznej liturgii. Pozdrawiam z serca drogich parafian Bieżuńskich; wszystkich czcicieli św. Jana Pawła II.

Od dziś jest obecny pośród was ten wielki święty Kościoła, syn polskiej ziemi. Otrzymujecie potężnego orędownika w przed tronem Bożym. Za jego przyczyną możecie prosić Boga o to, czego Wam potrzeba. Możecie dziękować za otrzymane dary. Jego relikwie to wielka łaska dla waszej parafii i każdego z was.

Tak się opatrznościowo składa, że wasza parafia przyjmuje relikwie św. Jana Pawła II niejako w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Będziemy nawiedzać cmentarze i modlić się przy grobach naszych bliskich. A tej naszej modlitwie i zadumie towarzyszyć będąmyślio życiu wiecznym i niebie. Będziemy częściej niż zwykle myśleć o świętości. I nasz rodak, papieżSłowianin, poprzez dzisiejsze „przybycie”, poprzez relikwie, przygotowuje nas do godnego przeżycia tejże Uroczystości Wszystkich Świętych, ale przede wszystkim zaprasza nas wszystkich bez wyjątkudo świętości!

2. „Boga żywego pragnie moja dusza.Jak łania pragnie wody ze strumieni,tak dusza moja pragnie Ciebie, Boże.Dusza moja Boga pragnie, Boga żywego,kiedyż więc przyjdę i ujrzę oblicze Boże?” (Ps 42, 2-3). Moi Kochani! Takie słowa wyśpiewaliśmy w dzisiejszym psalmie responsoryjnym. Św. Jan Paweł II przez całe swoje życie pragnął Boga żywego, jego dusza pragnęła oglądać oblicze Boże. Świętości pragnął „jak łania pragnie wody ze strumieni”. Odbijał w sobie szlachetne rysy Chrystusa i wiernie Go naśladował. Chrystus był dla niego wszystkim – jego Drogą, Prawdą i Życiem.

W kazaniu podczas mszy beatyfikacyjnej papież Benedykt XVI pamiętnego 1 maja 2011, w Święto Miłosierdzia Bożego, wypowiedział słowa, które pięknie i jakże trafnie opisują świętość Jana Pawła II. Powiedział wtedy, bardzo osobiście „Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania. A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa. Jego głęboka pokora zakorzeniona w intymnym zjednoczeniu z Chrystusem, pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu jeszcze bardziej wymowne przesłanie, i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne. W ten sposób doskonale zrealizował on powołanie (…): bycia jednym z Chrystusem, z Tym, którego codziennie przyjmuje i ofiaruje w Eucharystii”.

3. Moi Kochani! Święci żyją świętymi i pragną świętości.Święci ani świętość nie przemijają. Św. Jan Paweł II mówi teraz do nas, byśmy nie lękali się być ludźmi świętymi, byśmy w naszym życiu pragnęli Boga. Jeśli można tak powiedzieć ta świętość naszego Rodaka jest taka bliska nam, niemal dotykalna. Dlaczego? Bo jest ona prawdziwa! Bo świętość to wierne dźwiganie codziennego krzyża,to zmaganie sięz grzechem, naszymi słabościami i brakami.

Jan Paweł II ukazał nam całym swoim życiem, że zasługiwanie na niebo, zaczyna się już na ziemi, tu i teraz. W tym miejscu, gdzie Bóg nas umieścił, jesteśmy wezwani do świętego życia. Nie rodzimy się świętymi, ale mamy wielką szansę takimi się stać. Mamy do tego odpowiednie środki. Chrzest uczynił nas dziećmi Bożymi. Sakrament pokuty oczyszcza z każdego grzechu. Słowo Boże jest naszym przewodnikiem. Eucharystia karmi nas Najświętszym Ciałem Chrystusa, w drodze ku niebu.

Obecność relikwii św. Jana Pawła II w waszej parafii zobowiązuje! Nie możecie zatrzymać się jedynie na podziwie dla niego. Papież Polak nie żąda od nas oklasków, ale byśmy sięod niego uczyli, słuchali goa przede wszystkim naśladowali.Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca (Mt 11,29), śpiewaliśmy tuż przed Ewangelią. I te słowa są dla nas cenną wskazówką.

Dlatego wracajcie do jego nauk, realizujcie na co dzień jego wskazania, w tych miejscach, gdzie Bóg was postawił.Całym sercem i duszą podejmijcie trud, by tego blasku świętości naszego wielkiego rodaka nie przykrył kurz zapomnienia i obojętności. Nie zrażajcie się żadnymi przeciwnościami. Na brak świadectwa i grzechy, odpowiadajcie szlachetnym życiem. Troszczcie się o przekazywanie wartości, szczególnie młodemu pokoleniu. Nie bądźcie bierni na zło wokół was.

4.Kochani parafianie bieżuńscy! Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych. Każdy z nas jest zaproszony do tego grona. Czy tam się znajdziemy zadecyduje o tym kiedyś Miłosierny Bóg. Jednak od nas bardzo wiele zależy, czy tam dojdziemy po naszym ziemskim życiu. Zawsze, kiedy będzie patrzeć na relikwie św. Jana Pawła II, powtarzajcie, jak on „Jezu, ufam Tobie” i niech terelikwie budzą w każdym z was pragnie prawego i szlachetnego życia.

Święty Janie Pawle II, prosimy pokornie, byś umacniał z nieba naszą wiarę. Udzielaj nam swojego błogosławieństwa. Ojcze Święty, pobłogosław nam i ucz świętości. Amen.