Wprowadzenie do Mszy Świętej - 23.02.2013

Obchodzimy dzisiaj w całym Kościele Święto Katedry św. Piotra Apostoła. Jest to dzień wdzięczności za wierne trwanie w prawdzie Chrystusowej i jej nauczanie przez rzymską Stolicę Piotrową, prokthemene tes agapes – przewodzącą wspólnocie miłości całego Kościoła, jak pisano już na początku II wieku; za skałę prawdy, na której Kościół może niezłomnie trwać i dlatego „bramy piekielne go przemogą”.

Nic więc dziwnego, że ten dzień wybraliśmy w naszej Diecezji na Dzień Dziękczynienia za krótki, ale wiekopomny – właśnie w tym aspekcie, aspekcie niezwykle przejrzystego trwania przy prawdzie Chrystusowej i jej nauczania – pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI.
Opatrznościowo się składa, tak, opatrznościowo, że w tym dniu w Płocku obchodzimy 82. rocznicę objawienia św. Siostrze Faustynie wizerunku Miłosiernego Jezusa. Nie tylko zresztą w Płocku... Wymownym znakiem tego „NIE TYLKO” jest dzisiaj obecność w naszej katedrze pielgrzymów, w tym dużego grona Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia - Zgromadzenia, w którym ukształtowało się powołanie św. siostry Faustyny jako „sekretarki Bożego Miłosierdzia”.
W okresie od 1 listopada dwa tysiące dwunastego roku do 1 listopada obecnego roku Siostry obchodzą Rok Jubileuszowy, związany ze sto pięćdziesiątą rocznicą powstania ich Wspólnoty. Rok ten wyznacza 36 stacji – najważniejszych miejsc związanych z historią Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, a zarazem „stacji refleksji i modlitwy”. Ogromnie ciesząc się z tego, że dziesiątą pośród tych „stacji refleksji i modlitwy” zechciały Siostry uczynić dzisiaj Płock. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam w naszej Bazylice Katedralnej [czcigodną Matkę Generalną - Matkę Petrę Kowalczyk,] członkinie Rady Generalnej oraz Przełożoną klasztoru płockiego – siostrę Mirosławę wraz ze współsiostrami domu w Starym Rynku i z innych domów zakonnych.
Dziękuję Siostrom za to, że 114 lat temu bez szemrania odpowiedziałyście na zaproszenie ks. kan. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, późniejszego Biskupa Płockiego i Arcybiskupa; że na szlaku drogi krzyżowej i męczeństwa Błogosławionego Arcybiskupa, Błogosławionego Biskupa Leona i wielu kapłanów - naprawdę „po siostrzanemu” ich wspomagałyście; że tu, w grodzie Krzywoustego, znane wszystkim płocczanom pod ciepłym imieniem „magdalenek”, gorliwie przez wszystkie te lata pracowałyście; że po blisko półwieczu wygnania chętnie powróciłyście na Stary Rynek i tam jak biblijne „dzielne niewiasty” pracowicie wznosicie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia; że w Białej prowadzicie Dom Samotnej Matki; że ... Ile jeszcze mogłoby być tego „że”, Umiłowani! Pamiętajmy o siostrach zakonnych, szanujmy je, umiejmy im być wdzięczni! A Was, Czcigodne Siostry, a także wszystkich zgromadzonych w Bazylice Katedralnej, a także Słuchaczy Katolickiego Radia Płock, serdecznie proszę o włączenie się w nasze dzisiejsze intencje, a szczególnie w modlitwę za Ojca Świętego Benedykta XVI i o dobre wykorzystanie przez nasz Kościół diecezjalny, przez nasz 43. Synod, owoców jego pontyfikatu, jego jasnej myśli, przejrzystego słowa wiary i zdecydowanego zmagania się ze złem.