Słowo Biskupa Płockiego do kapłanów diecezjalnych i zakonnych

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z wolą Konferencji Episkopatu Polski (por. Stanowisko KEP z dnia 19 listopada 2018 r.), w odpowiedzi na prośby Papieża Franciszka, choćby tę z Listu do Ludu Bożego z dnia 18 sierpnia 2018 roku, pierwszy piątek Wielkiego Postu, we wszystkich diecezjach, jest „dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin; za osoby duchowne żyjące niemoralnie i wyrządzające krzywdę dzieciom i młodzieży, a także za ludzi, których gorszące czyny księży głęboko ranią”. Modląc się w tym dniu wraz z wiernymi świeckimi, osobami konsekrowanymi oraz członkami zakonów kontemplacyjnych, szczególną pamięcią mamy otaczać również „Ojca świętego, biskupów i prezbiterów, angażujących się szczerze i gorliwie w służbę Kościołowi, w których bardzo boleśnie uderza zepsucie i niemoralność ich współbraci”.

Czcigodni i Drodzy Księża!

Dlatego w piątek, 28 lutego 2020 r., o godzinie 17.00, będę przewodniczył w płockiej katedrze nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Pragnę Was serdecznie zaprosić do udziału w tym nabożeństwie. Niosąc razem z Chrystusem krzyż, będziemy prosić Miłosiernego Pana o dar przebaczenia tych strasznych grzechów. Naszą serdeczną modlitwą szczególnie obejmiemy ofiary nadużyć i wszystkich, których z tego powodu dotknęło cierpienie.
Szczególnie liczę w tym dniu na obecność w katedrze kapłanów pracujących w instytucjach diecezjalnych, Wyższym Seminarium Duchownym, księży emerytów oraz księży pracujących w parafiach Płocka i jego okolicach. Ufam, że mimo obowiązków w swoich wspólnotach parafialnych w naszej modlitwie uczestniczyć będą księża dziekani i dekanalni ojcowie duchowni (lub przedstawiciele poszczególnych dekanatów).

Proszę również, aby takie nabożeństwa, inne modlitwy oraz post były podjęte w każdej wspólnocie parafialnej i zakonnej. Stosowne materiały (broszura z listem do księży proboszczów, tekstami liturgicznymi do wykorzystania w czasie Mszy św., rozważaniami do Koronki do Bożego Miłosierdzia, tekstami Drogi Krzyżowej, rozważaniami różańcowymi, adoracyjnymi i innymi modlitwami, oraz plakat) zostały przekazane do każdej parafii.

Drodzy Bracia Kapłani!
Prośmy Pana, aby dał nam światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe oraz aby dał skuteczność naszym wysiłkom tworzenia w Kościele środowiska otwartego i bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”.
Licząc na Waszą obecność, zapewniam o mojej stałej modlitwie w Waszych intencjach.

Płock, 17 lutego 2020 r.

Wasz biskup Piotr