10 tysięcy zł ze zbiórki elektrośmieci trafiło na misje w Peru

10 tysięcy zł ze zbiórki elektrośmieci w 2021 roku w diecezji płockiej trafiło do Seminarium Duchownego w Peru, którego rektorem jest ks. Zbigniew S. Rembała z diecezji płockiej. Środki te przekazała firma Green Office Ecologic za pośrednictwem Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Pro Missio”: „W imieniu kościoła  misyjnego w tej części świata dziękuję za ten gest solidarności z naszym Wikariatem Apostolskim z Iquitos” - napisał w liście rektor.

Foto 2

W okresie od 21 października do 11 grudnia 2021 r. w 184 parafiach diecezji płockiej odbyła się zbiórka tzw. elektrośmieci. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” wraz z firmą Green Office Ecologic zebrały około 130 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Był to złom przeznaczony do utylizacji.

- Akcja miała wymiar misyjno-edukacyjno-środowiskowy. Zapewnia ona wsparcie misjonarzom, którzy w różnych częściach świata pracują dla dobra Kościoła oraz na pożytek mieszkających tam ludzi. Ponadto podczas akcji odbywa się resocjalizacja osadzonych w więzieniach przez pracę przy rozbiórce zużytego elektrosprzętu - dajemy pracę około 80 więźniom. Pragniemy kontynuować tę akcję w 2022 roku - mówi Maciej Jaroszuk, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Pro Missio”.

Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” postanowiło przekazać 10 tysięcy zł uzyskane ze zbiórki na wsparcie Seminarium Duchownego w Iquitos w Peru. Rektorem tej uczelni jest ks. Zbigniew S. Rembała z diecezji płockiej.

„Pragnę podziękować za wsparcie finansowe dla Wyższego Seminarium Duchownego pod wezwaniem św. Augustyna w Iquitos. W imieniu kościoła  misyjnego w tej części świata dziękuję za ten gest solidarności z naszym Wikariatem Apostolskim z Iquitos. Choć w ostatnich latach nie ma napływu nowych misjonarzy z Polski, to dzięki Bożej Opatrzności i naszej pracy mamy miejscowe powołania” – napisał ksiądz rektor.

Przekazał ponadto, że 9 stycznia br. w seminarium przeżywano świecenia kapłańskie dwóch diakonów, którzy ukończyli formację. Ponadto po rocznym przygotowaniu seminarium w Iquitos zostało  przekształcone na Seminarium Amazońskie  - miedzywikarialne dla ośmiu Wikariatów, które znajdują się w peruwiańskiej dżungli.  To nowe wyzwanie, które wiąże się także z potrzebą utrzymania.

„Tym bardziej dziękuję naszym biskupom, kapłanom i wiernym z parafii, które wzięły udział w akcji ekośmieci i za przekazanie środków  na wsparcie naszego seminarium. Według zwyczaju jaki wyniosłem z seminarium w Płocku, będę się modlił  wraz z seminarzystami w pierwszą sobotę każdego miesiąca w intencji ofiarodawców. W ten sposób także i wy stajecie się duchowymi misjonarzami” – podkreślił ks. Zbigniew S. Rembała.