2,5 tysiąca osób zwiedziło Muzeum Diecezjalne podczas Nocy Muzeów

Około 2,5 tysiąca osób zwiedziło ekspozycje Muzeum Diecezjalnego w Płocku podczas Nocy Muzeów 18 maja br. W tym gronie byli płocczanie, ale także osoby z różnych części Polski: - Przeżyliśmy wyjątkowe oblężenie, ale cieszymy się, że nasze zbiory obejrzało tak wiele osób – komentuje Barbara Piotrowska, wicedyrektor diecezjalnej placówki muzealnej.

Noc_muzeum_2019.jpg

W Muzeum Diecezjalnym płocczanie i goście oglądali ekspozycje znajdujące się w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego. Były to: wystawa „Chrystus w sztuce”, Skarbiec, malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej, ekspozycja poświęcona św. Faustynie Kowalskiej, Biblia Płocka z XII w., wystawa „Na szlaku misyjnym – Peru” oraz ekspozycja czasowa pt. „Rewindykacja” z pracami autorstwa Marka Sobocińskiego. Zwiedzający mogli także osobiście porozmawiać z twórcą. 

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat ikonograficzny, który na co dzień prowadzi w Płocku Katarzyna Kobuszewska, współpracująca z Muzeum Mazowieckim. Osoby, które chciałyby pisać ikony, mogły dowiedzieć się szczegółów związanych z tą trudną sztuką.

- Podczas Nocy Muzeów odwiedziło nas około 2,5 tysiąca osób – policzyła Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Były w tej grupie także wycieczki z Polski, na przykład grupa osób należących do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu, która każdego roku jedzie na Noc Muzeów do innego miasta w Polsce. W ubiegłym roku zobaczyli w Gnieźnie replikę katedralnych Drzwi Płockich, więc w tym roku przyjechali do Płocka - opowiada Piotrowska. 

Podczas Nocy Muzeów nie zamykały się także drzwi bazyliki katedralnej. Najpierw w ramach dorocznego Festiwalu Muzyki Jednogłosowej „Psalmy” Gomółki wykonała Maria Erdman, a potem zwiedzanie wnętrz katedry prowadził ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Zwiedzający mogli m.in. wejść do kaplicy królewskiej z grobami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego czy zejść do krypty z grobami biskupów.

 Fotorelacja Gościa Płockiego - Noc Muzeów 2019

 Foto: Agnieszka Małecka/Gość Płocki

Zainteresowaniem płocczan cieszyły się także kościoły innych wyznań. I tak na przykład w Katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów można było zwiedzić katakumby, a parafia ewangelicko-augsburska zaprosiła na teren swojego zabytkowego cmentarza. Jej gospodarz opowiadał o tradycjach i duchowności luterańskiej.

Natomiast w Liceum im. Marsz. St. Małachowskiego płocczanie oglądali fundamenty średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Z kolei w Muzeum Żydów Mazowieckich odbył się m.in. koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Trio Amabile.