24 lipca odbędzie się pierwszy Camino Polaco Maraton

Pierwszy Camino Polaco Maraton, czyli maraton szlakiem św. Jakuba, odbędzie się 24 lipca br. na terenie diecezji płockiej oraz toruńskiej. Głównym organizatorem biegu jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni, znajdujący się na terenie parafii św. Jakuba w Płonnem. Zapisy chętnych do dnia 10 lipca br. odbywają się przez stronę: szafarnia.art.pl.  

Camino
hispanico.pl

Pierwsza edycja Camino Polaco Maratonu odbędzie się niedzielę 24 lipca, w przededniu wspomnienia św. Jakuba. Trasą biegu będzie fragment Drogi Polskiej Szlaku Świętego Jakuba, biegnącej między innymi przez teren diecezji płockiej. Uroczysty start biegu nastąpi o godz. 8.30 z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni (na starcie dla zainteresowanych osób możliwe jest oprowadzanie z przewodnikiem po Ośrodku Chopinowskim w Szafarni), a start właściwy o godz. 9.00 z Hali Widowiskowo-Sportowej w Golubiu-Dobrzyniu.

Na pakiet uczestnika złoży się m.in. numer startowy i chip, pamiątkowa koszulka, batony, upominki od sponsorów. Na trasie, co 5 km, będą punkty odżywcze z wodą, napojami izotonicznymi i bananami. Na mecie czekać będą medale i ciepły posiłek. Dla pięciu najszybszych kobiet i mężczyzn przygotowano niestandardowe, atrakcyjne nagrody. Organizator zapewni uczestnikom transport z Torunia do Szafarni oraz z Szafarni do Golubia-Dobrzynia.

Meta (po około 50 km) będzie na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Pojawi się tam ConradoMoreno i zespoły muzyczne: Ars Nova Zespół Instrumentów Dawnych oraz Magda Anioł z zespołem. Będzie także okazjonalny jarmark, wystawa zdjęć o Camino wypożyczona z Ambasady Hiszpańskiej i wystąpienia o Szlaku św. Jakuba przez członków Bractwa św. Jakuba. Ponadto można będzie spróbować specjałów kulinarnych z Koła Gospodyń Wiejskich. Zaplanowano także bieg dla dzieci, a dla najmłodszych dmuchane zamki oraz wiele innych atrakcji.

Zapisy do udziału w pierwszym Camino Polaco Maratonie potrwają do 10 lipca, poprzez stronę: szafarnia.art.pl.

 

***

Pielgrzymkowy Szlak św. Jakuba, biegnący między innymi przez teren diecezji płockiej, wielokrotnie stanowił trasę rajdów rowerowych, pieszych, konnych czy spływów kajakowych. Organizatorami pierwszego Camino Polaco Maratonu są: Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz gmina Radomin, a współorganizatorem Stowarzyszenie Run To Run. Inicjatywę wspierają też sponsorzy.

Przez teren diecezji płockiej (teren parafii pw. św. Jakuba w Płonnem, noszącej ten tytuł od roku 1402 r.) biegnie fragment średniowiecznego szlaku, zwanego „Camino Polaco”, wiodącego przez Polskę do Santiago de Compostela, miejsca kultu św. Jakuba. Prawdopodobnie początek szlaku znajdował się na Łotwie lub w Estonii i biegł przez Polskę, Niemcy, Francję, aż do Hiszpanii.

Fragment przebiegający przez diecezję płocką to część polskiej drogi, która został odnowiona i oddana pielgrzymom do użytku w 2007 r. 240-kilometrowy odcinek połączył wówczas katedrę św. Jakuba w Olsztynie z kościołem św. Jakuba w Toruniu. O obecności na szlaku informuje charakterystyczny znak muszli - symbolu św. Jakuba wraz ze strzałką, która pokazuje kierunek trasy w kierunku kościoła św. Jakuba w Płonnem. Co ciekawe, obok nich często można odnaleźć stare i mało czytelne znaki, pochodzące z lat jeszcze wcześniejszych.