27. Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku – 17-19 września 2021 r.

Zespoły wokalne Gothic Voices z Wielkiej Brytanii i Monodia Polska, a także aktor Jan Frycz oraz śpiewak i instrumentalista Adam Strug wystąpią w Płocku podczas 27. Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Ciekawym wydarzeniem będzie także mistrzowski koncert organowy Marcela Péresa. Festiwal odbędzie się w dniach 17-19 września 2021 r. w bazylice katedralnej Płockiej.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej

27. Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku w piątek 17 września otworzy koncert legendarnego zespołu wokalnego Gothic Voices. Jest on laureatem prestiżowej nagrody magazynu Grammophone, a płyta grupy z utworami św. Hildegardy z Bingen należy do najlepiej sprzedających się płyt z muzyką klasyczną na świecie. Głównym tematem płockiego koncertu Gothic Voices będzie „ekscytująca i barwna podróż po muzyce średniowiecza”, przedstawiająca kult Maryi - Matki Jezusa Chrystusa.

Podczas drugiego koncertu w dniu 18 września zaprezentowane zostanie największe odkrycie w historii badań nad polską kulturą od przeszło 100 lat - będzie to „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, należąca do najstarszych zabytków polskiej kultury. Utwór wykonają: Jan Frycz – jeden z naszych najwybitniejszych aktorów teatralnych i filmowych, Adam Strug - śpiewak i instrumentalista oraz Monodia Polska - zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie.

Cykl koncertów w dniu 19 września zamknie mistrzowski występ Marcela Péresa, francuskiego kompozytora i muzykologa, który należy do grona największych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej, a od 1982 r. prowadzi założony przez siebie Ensemble Organum. W Płocku Marcel Péres zaprezentuje koncert organowy z repertuarem pochodzącym z XV-wiecznego Kodeksu z Faenzy, pierwszego zbioru muzyki na instrumenty klawiszowe w historii.

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1994 r. Od tego czasu w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny występowali najwybitniejsi wykonawcy muzyki dawnej, np. zespół Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, zespół Drevo z Ukrainy, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii. Gościem wydarzenia był też w przeszłości Marcel Péres z Ensemble Organum.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań, w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.

Wstęp na wszystkie koncerty w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dniach 17-19 września br. o godz. 19.00 jest wolny.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Jednogłosowej są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.