3,5 tysiąca złotych na studnię dla polskiej osady na Litwie

Niemal 3,5 tysiąca złotych udało się zebrać do puszek na zakończenie IX Orszaku Trzech Króli w Płocku, na budowę studni dla Polaków mieszkających na Litwie. Zbiórka odbyła się z inicjatywy Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.

Otk-2020.jpg

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka przeprowadziła zbiórkę parafialną do puszek na budowę studni dla polskiej osady na Litwie po Mszy św. w kościele parafii św. Stanisława Kostki, wieńczącej IX Orszak Trzech Króli w Płocku.

Akcję zatytułowano „Studnia dla Margaritki”. Margaritka, to polska dziewczynka, którą przedstawiciele fundacji odwiedzili przed Bożym Narodzeniem, rozwożąc paczki dla polskich rodzin w okolicach Solecznik na Litwie. Okazało się wtedy, że mieszkańcy osady nie mają własnej studni, a do najbliższej muszą pokonać odległość 6 km. Wtedy zrodził się pomysł, aby ufundować im budowę studni.

- Na budowę studni potrzeba około 6 tysięcy zł. Dzięki zbiórce 6 stycznia pozyskaliśmy już połowę tej kwoty. Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” zajmie się tym przedsięwzięciem, wynajmując do pracy budowniczego studni oraz płacąc za materiały – deklaruje Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.

Osoby, które chcą wesprzeć dzieło budowy studni na Litwie, mogą przekazywać środki na konto utworzone przez fundację: 47 2490 0005 0000 4530 9965 8200, z dopiskiem „Studnia dla Margaritki”.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” powstała z inicjatywy ks. prof. Wojciecha Góralskiego, znanego płockiego kanonisty, wykładowcy UKSW w Warszawie i WSD w Płocku. Celem działalności fundacji jest m.in. dobroczynność oraz kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, chrześcijańskich i patriotycznych. Prezesem fundacji jest Witold Wybult. Fundacja latem zorganizowała Kolonie Miłosierdzia dla 50. polskich dzieci z Litwy, a przed Bożym Narodzeniem zawiozła tam Polakom około 300 paczek żywnościowych i 200 wyprawek szkolnych.