Apel Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej do polskich nauczycieli

Poniżej publikujemy tekst Apelu:

Student-2052868_640.jpg
  1. Wśród wielu zawodów, otaczanych powszechnym szacunkiem społecznym, jest szczytne powołanie nauczycieli i wychowawców, którzy dzięki zdobytemu wykształceniu i umiejętnościom pedagogicznym podejmują odpowiedzialną rolę współpracowników z rodzicami, Kościołem i państwem oraz innymi instytucjami dla dobra dzieci i młodzieży. Wyrażamy uznanie i szacunek dla polskich nauczycieli, którzy wierni swojemu powołaniu, realizują wzniosłe dzieło niesienia „kaganka oświaty”.
  2. Opierając się na wskazaniach katolickiej nauki społecznej, nie można kwestionować prawa nauczycieli do podjęcia strajku. Jednak apelujemy do nich, aby czynili to z poszanowaniem roztropności, zasad etycznych oraz troski o dzieci i młodzież, którzy im zostali powierzeni. Ośmielamy się odwołać do sumień nauczycieli, wychowawców i katechetów, aby pamiętając o etosie nauczyciela, budowanego na pięknym przykładzie życia i pracy tysięcy polskich nauczycieli obecnie i w przeszłości, zaniechali organizowania strajku podczas trwania egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasistów i maturalnych w szkołach.
  3. Dnia 7 kwietnia 2019 r. mija 300 lat od śmierci św. Jana Chrzciciela de la Salle, założyciela Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, czyli „braci szkolnych”, wielkiego pedagoga i wychowawcy młodzieży, który w 1950 r. został ogłoszony przez Piusa XII patronem nauczycieli katolickich. Ufamy, że jego przykład i wstawiennictwo obudzą serca i sumienia polskich nauczycieli, wychowawców i katechetów, by dołożyli wszelkich starań, aby w najbliższych dniach nie ucierpiało nasze zaufanie do nich, a przede wszystkim dobro naszych dzieci i młodzieży. Jako rodzice i dziadkowie jesteśmy przekonani, że znajdą się odpowiednio przygotowane osoby, które we współpracy z dyrektorami szkół i władzami oświatowymi zadbają o bezpieczeństwo i spokój w polskich szkołach oraz rzetelne prowadzenie zajęć lekcyjnych i wychowawczych.

Płock, dn. 6 kwietnia 2019 r.

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Rodzin Katolickich