Biskup Mirosław Milewski: Jezus Chrystus dał nam lekcję życia, nie śmierci

- Jezus Chrystus dał nam lekcję życia, nie śmierci. Dzięki Niemu śmierć jest przejściem do wieczności - powiedział biskup Mirosław Milewski w parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie. Przeprowadził w niej kanoniczną wizytację pasterską i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Mlawa

Bp Mirosław Milewski podkreślił, że dokonuje wizytacji parafii w najważniejszym okresie liturgicznym w Kościele - w czasie wielkanocnym. To czas radości, ponieważ Chrystus rzeczywiście powstał z martwych. To, co wydarzyło się w Jerozolimie, wykracza poza świat, który znają ludzie. Dzięki Chrystusowi „śmierć przestała być końcem, stała się przejściem do wieczności”. Zmartwychwstanie Chrystusa jest zasadą i źródłem przyszłego zmartwychwstania wszystkich (por. KKk 655).

Przytoczył fragment wywiadu, jakiego udzieliła kiedyś lekarka z oddziału medycyny paliatywnej. Zapytana, czy wiara w Boga pomaga w umieraniu, odpowiedziała, że „nie umie sobie wyobrazić, jak trudno musi być tym, którzy bez wiary wchodzą w cierpienie i śmierć; bo jeśli wszystko miałoby się skończyć tu, wówczas cierpienie i śmierć nie miałyby żadnego sensu”.

Bp Milewski zaznaczył, że nie jest łatwo być człowiekiem wiary we współczesnym świecie. Znana trenerka fitness Ewa Chodakowska, gdy po raz kolejny w Wielki Piątek zamieściła na Instagramie zdjęcia krzyża, znów spotkała się z falą hejtu. Wielu nie potrafi zrozumieć, że jest osobą wierzącą. Chodakowska odpowiedziała na hejt, że nigdy w życiu nie będzie wstydzić się wiary, bo wiara, to jej „kręgosłup moralny i niezachwiany system wartości”. Poprosiła też o tolerancję wobec jej poglądów.

Duchowny zwrócił się również bezpośrednio do młodzieży - kandydatów do sakramentu bierzmowania. W tej samej grupie miał być ich 15-letni rówieśnik Franek, który niedawno zmarł.

- Franek doświadcza już życia poza czasem. Nie wiemy, czemu go tu nie ma. Tak się po prostu wydarzyło. Zapewne nie wiecie też, że wasz kolega Franek pod etui telefonu nosił zdjęcie papieża Jana Pawła II oraz modlitwę do Ducha Świętego. Odejście Franka w tych dniach, to dla was najlepsze rekolekcje z możliwych. Jego niedawny pogrzeb, to nie jest lekcja śmierci - to jest lekcja życia. To lekcja o życiu wiecznym - przekazał biskup pomocniczy.

W czasie pobytu w parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie dokonał jej kanonicznej wizytacji pasterskiej oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Parafia ta powstała prawdopodobnie w XIV wieku, liczy około 10,5 tysiąca mieszkańców, jej proboszczem jest ks. kan. Sławomir Krasiński.