Jubileusz rozpoczął się w listopadzie 2024 roku, i trwa nieprzerwanie, prowadząc wiernych ku kulminacyjnemu wydarzeniu – Eucharystii, która zgromadzi tysiące uczestników z całej diecezji w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, na Placu Celebry sprzed 34 lat. – Dokładnie 7 czerwca 1991 roku diecezjanie modlili się w tym miejscu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Teraz będziemy dziękować za 950 lat struktur diecezji. W wymiarze duchowym to czas, kiedy Kościół jest posłany, aby głosić Ewangelię, dawać świadectwo o Chrystusie – podkreślił biskup płocki.
Uroczystości rozpoczną się od Marszu Wdzięczności za dzieje diecezji płockiej, połączonego z Marszem dla Życia i Rodziny. Przez ulice miasta przejdą przedstawiciele wszystkich parafii, niosąc wizerunki świętych i błogosławionych związanych z diecezją. Wśród nich znajdą się m.in. św. Stanisław Kostka, św. Andrzej Bobola, św. Faustyna Kowalska, bł. bł. abp Nowowiejski i bp Leon Wetmański.
Hasłem obchodów są słowa „Pielgrzymi nadziei – w drodze do Źródła”. – Tym źródłem jest nasza historia, której chcemy dotknąć, ale jest nim też Jezus Chrystus, którego chcemy na nowo odkrywać – wyjaśnił bp Stułkowski uczestnikom konferencji prasowej zorganizowanej przed jubileuszem.
Kulminacyjnym punktem będzie Msza św. w Orlen Arenie pod przewodnictwem kard. Ladislava Németa SVD, legata papieskieskiego. W czasie liturgii troje dorosłych przyjmie chrzest, bierzmowanie i Eucharystię – sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. – Taka jest misja Kościoła: przekazywać wiarę chrzcząc, udzielając Eucharystii, umacniając Duchem Świętym – podkreślił biskup płocki.
Parafie otrzymają w darze krzyże z drewna, które służyło niegdyś do budowy wałów grodu Mieszka I – symboliczny znak ciągłości wiary. Otrzymają także Księgę Dziejów Apostolskich, z zaproszeniem do tworzenia współczesnych świadectw działania Boga.
W przeddzień głównych uroczystości Legat Papieski odwiedzi Zakład Karny w Płocku, gdzie odprawi Mszę św. z udziałem osadzonych. To powrót do wydarzeń z 1991 roku, kiedy Jan Paweł II modlił się w płockim Zakładzie Karnym podczas pielgrzymki do Ojczyzny. – Chcemy, by przedstawiciel Ojca Świętego modlił się z osadzonymi, w ich intencjach oraz intencjach pracowników, przekazując słowa nadziei – bo mamy rok, który niesie nadzieję – zaznaczył bp Stułkowski.
Tekst: Ilona Krawczyk - Krajczyńska