Chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses nagrodzony w Rzymie

Dwa złote medale oraz puchar championa zdobył płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses podczas międzynarodowego konkursu „Christmas Inside Roma” w Rzymie. Około 40 chórów wystąpiło tam wirtualnie.

Pueri.jpg

Płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses istnieje od 1998 r. (najpierw był chórem chłopięcym). Prowadzi aktywną działalność artystyczną, poza tym zapewnia oprawę muzyczną uroczystości religijnych w płockiej bazylice katedralnej. Ma na swym koncie wiele nagród, zdobytych na festiwalach w wielu krajach na świecie.

Tym razem płocki chór wziął udział w festiwalu, który odbywał się wirtualnie. Był to międzynarodowy konkurs „Christmas Inside Roma” w Rzymie. Zgłosiło się do niego około 40 chórów z całego świata m.in. z Kolumbii, Kuby, Rosji, Indonezji, Ukrainy czy Brazylii. Wysłane przez internet nagranie utworów oceniło jury pod przewodnictwem Pasquale Veleno, wykładowcy wielu włoskich konserwatoriów, który specjalizuje się w dyrygenturze chóralnej.

„Nasz chór wystąpił w dwóch kategoriach: w kategorii „Polyphonic Music do 27 lat”, w której zdobył złoty medal oraz tytuł championa Drugi złoty medal zdobyliśmy w kategorii „Choreographic Folklor”e do 15 lat. Poza tym solista chóru Krystian Szymański otrzymał złoty medal w kategorii „Lyric Vocality” za wykonanie „Arii Monestatosa” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Piosnki Dudarza” Ignacego Jana Paderewskiego” – relacjonuje Anna Bramska, dyrygent chóru.

Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses działa 23 rok. Prowadzą go Anna i Wiktor Bramscy, którzy przed laty przyjechali do Płocka z Łotwy. Chór ma za sobą liczne trasy koncertowe, uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zdobył wiele nagród na całym świecie. Przywiózł je już m.in. z Chin, Chorwacji, Słowacji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Singapuru. W przeszłości chórzyści wystąpili m.in. przed Janem Pawłem II i na wzgórzu Kahlenberg w Austrii – w miejscu Odsieczy Wiedeńskiej.

Chór nagrał kilkanaście płyt, na których utrwalono przede wszystkim wykonania wielkich dzieł oratoryjnych, a także dwie płyty z cyklu „Pueri et Puellae Cantores Plocenses i organy Katedry Płockiej”. Systematycznie zapewnia oprawę muzyczną podczas niedzielnej Mszy św. oraz ważnych celebracji liturgicznych w płockiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także w wielu innych miejscach. Jego działalność wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Katedralnego Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Chór liczy około 120 osób w wieku od 7 do 27 lat, podzielonych na trzy grupy wiekowe.