Ciechanów: 4. Diecezjalny Dzień Babci i Dziadka

Aby uczyć dzieci i młodzież historii rodzin, małych ojczyzn i Polski prosił bp Mirosław Milewski babcie i dziadków, którzy uczestniczyli w 4. Diecezjalnym Dniu Babci i Dziadka w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział ds. Rodzin, miejscową parafię oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

Dzien-babci.jpg

We wprowadzeniu do liturgii ks. kanonik Sławomir Piotr Filipski, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, zaznaczył, że troski o osoby starsze uczymy się od św. Jana Pawła II, który wielokrotnie apelował o szacunek i czerpanie z mądrości seniorów. Przedstawiciele zgromadzonych babć i dziadków witając Księdza Biskupa zaznaczyli, że zależy im na tworzeniu zdrowych relacji międzypokoleniowych oraz ochronie najmłodszych przed światem pseudowartości i zagrożeń, których nie brakuje wokół.

Podczas uroczystej Mszy św. bp Mirosław Milewski skierował do seniorów wiele ciepłych słów podziękowania, za ich trud w wychowywaniu młodych pokoleń Polaków. Powołał się na nauczanie papieża Franciszka, który podkreślał, jak ważna jest praca dziadków dla rozwoju religijnego młodych ludzi przez uczenie ich modlitwy, wiary, przywiązania do Boga i Kościoła. Bp Mirosław nazwał dziadków współczesnymi „Chrzcicielami”, którzy jak św. Jan nad Jordanem pokazują innym Boga i świat wartości. Zaprosił także osoby starsze do rozmawiania z dziećmi i młodzieżą o historii Polski i świata, przypominając, że to właśnie seniorzy są żywymi świadkami prawdy okrutnych i trudnych czasów XX wieku. Za papieżem Franciszkiem powtórzył: „Rodzina, która pamięta, ma przyszłość”.

Po Mszy św. zostały wystawione jasełka, przygotowane przez dzieci, młodzież i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie oraz scholę parafialną. Była to laurka dla babć i dziadków od wdzięcznych młodych za ich trud życia i poświęcenie. Do żłóbka Jezusa przychodzili przedstawiciele różnych grup społecznych oraz krajów Unii Europejskiej, niosąc Mu w darze wiele dobra i prośbę o błogosławieństwo.

Ostatnim akcentem uroczystości był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz obrazki z modlitwą za dziadków, ułożoną przez papieża Benedykta XVI z okazji Światowego Spotkania Rodzin w Meksyku w 2009 r.

Ks. Wojciech Kućko