Dach sanktuarium w Skępem potrzebuje pilnego remontu

Około 1,5 mln zł potrzeba na remont dachu Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem, który został zniszczony przez nawałnicę. Ojcowie bernardyni, którzy opiekują się tym miejscem, udostępnili konto, na które można przekazywać środki. Remont powinien odbyć się przed zimą, gdyż z powodu zniszczonego dachu może zostać uszkodzona malatura wewnątrz świątyni.

Skępe, Parafia Pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw, to wyjątkowe miejsce na mapie diecezji płockiej: powstało na początku XVI w., znajduje się w nim figura Matki Bożej Brzemiennej, która ma 525 lat, a koronowana była w 1755 r. Do tego miejsca na 8 września przybywa wiele pieszych pielgrzymek z diecezji, w tym roku po raz 170. pielgrzymowali do Skępego płocczanie.

Dach na kościele został uszkodzony w czasie nawałnicy: - To była trąba powietrzna, która wyrwała blachę i deski na dachu kościoła. Została naruszona cała więźba dachowa. W okolicach wieży, nad chórem muzycznym i nawą kościoła, powstała 10-metrowa dziura. Jeśli tego nie wyremontujemy, deszcz może uszkodzić malaturę w tej części kościoła – obawia się o. Ekspedyt (Robert) Osiadacz OFM Bern., proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i kustosz sanktuarium w Skępem.

Dach został doraźnie zabezpieczony, ale ponieważ zbliża się zima, potrzebny jest pilny, kompleksowy remont. Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić jedną trzecią dachu, na co potrzeba około 1,5 mln zł. Ojcowie bernardyni kwestują na remont w swoich klasztorach. Także parafia św. Bartłomieja w Płocku, z której każdego roku wychodzi piesza pielgrzymka do Skępego, zebrała na ten cel około 5 tys. zł.  

Wierni i czciciele Matki Bożej Skępskiej, którzy chcieliby pomóc ojcom bernardynom w niezbędnym remoncie dachu, mogą przekazywać pieniądze na numer konta:

47 1240 3392 1111 0000 3023 0929

- Za wszelkie wsparcie materialne składamy serdeczne Bóg zapłać. Każdego darczyńcę obejmujemy modlitewną pamięcią – zapewnia o. Ekspedyt Osiadacz.