Diecezja płocka otworzyła farmę fotowoltaiczną

W diecezji płockiej 23 czerwca br. otwarto farmę fotowoltaiczną „EPV Wesółka”. Znajduje się ona na terenie administracyjnym gminy miasta Płock, rocznie wyprodukuje ilość energii wystarczającej dla zaspokojenia potrzeb na prąd ponad 1200 gospodarstw domowych. Inwestycję udało się sfinalizować przy współpracy z diecezją toruńską. Obiekt poświęcił ks. biskup Szymon Stułkowski: - W inwestycji tej wykorzystujemy naturę, nie powodując jej zniszczenia i degradacji - podkreślił biskup płocki.

Epv Foto00015

Biskup płocki Szymon Stułkowski podczas oficjalnego otwarcia farmy zaznaczył, że Kościół wie, że to człowiek jest koroną stworzenia, ma jednak świadomość, iż nie może środowiska naturalnego „wykorzystywać przeciwko własnemu dobru, dobru innych ludzi oraz dobru przyszłych pokoleń” (Jan Paweł II, 1990). Przypomniał, że działania związane z budową elektrowni słonecznej, która produkować będzie czystą energię, rozpoczęły się w diecezji płockiej w roku 2018, gdy biskupem płockim był bp Piotr Libera. Zaznaczył też, że zakończenie przedsięwzięcia nie byłoby to możliwe bez wsparcia diecezji toruńskiej.

- Środki uzyskane z działalności elektrowni posłużą między innymi na dzieła prowadzone przez naszą diecezję: Szkoły Katolickie w Płocku, Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku, Dom Seniora „Leonianum - Piękne Życie” w Sikorzu, a więc na rzecz dzieci, młodzieży i osób starszych, które wymagają stałej opieki. Coraz większych nakładów wymaga też utrzymanie obiektów diecezjalnych i parafialnych. Dzięki tej inwestycji razem z diecezją toruńską dołączamy do instytucji, które za sprawą nowych technologii przyczyniają się do wykorzystania natury, nie powodując jej zniszczenia i degradacji - zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego. 

Także biskup senior Piotr Libera, który w 2018 roku jako biskup płocki powołał do istnienia spółkę OmnInvest podkreślił, że Kościół od wieków przywiązuje ogromną rolę do ochrony środowiska: - Naszym sprzymierzeńcem jest słońce, dzięki któremu możemy wykorzystywać energię słoneczną. Przy tego typu działalności bardzo istotna jest ochrona środowiska. Dzięki farmie zostanie wyprodukowanych mniej ton szkodliwej energii, będzie lepsza jakość powietrza. Pozyskane środki będzie można wykorzystać na ważne cele - zauważył hierarcha. 

Ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej i prezes spółki OmnInvest zaakcentował, że diecezja płocka i jej i parafie od kilku lat włączają się w „ekologiczny sposób myślenia o środowisku”. Dzięki temu za sprawą współpracy z Narodowym czy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska podano termomodernizacji blisko 50 obiektów, co w efekcie przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2 oraz spadku zużycia energii pierwotnej. W diecezji udało się dotychczas zbudować kilkadziesiąt mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 600 kWp.     

- Gdy chodzi o finansowanie farmy fotowoltaicznej, to zaprosiliśmy do współpracy diecezję toruńską. Jest ona współwłaścicielem spółki, razem budowała z nami farmę, będzie też mieć korzyści finansowe ze sprzedaży prądu - przekazał ks. Roman Bagiński.

Krzysztof Smacki, współwłaściciel firmy P.N.B.E Odnawialne Źródła Energii z Grudziądza, prowadzący ją razem ze Zdzisławem Paczkowskim, przedstawił proces powstawania farmy. Firma ta zaprojektowała i wybudowała całą instalację. Przyznał on, że przedsięwzięcie było realizowane na terenie podmokłym, blisko lasu, sąsiadującym z torami kolejowymi PKP. W związku z tym był to „bardzo skomplikowany proces, wymagający specjalistycznych odwiertów, badań geologicznych, tak, aby konstrukcja wytrzymało minimum 25-30 lat. Poszczególne elementy łączy 19 km kabli znajdujących się pod ziemią.

Krzysztof Smacki zwrócił też uwagę na konieczność ogrodzenia terenu (2135 m), z 20-centymetrową szczeliną, aby drobna zwierzyna miała możliwości migracji i by teren nie był dla niej zamknięty. Opowiedział też o innowacyjnym systemie monitoringu - w nocy jest to system termowizyjny. W razie pojawienia się na przykład człowieka, włącza się alarm, analizuje go dyspozytor, po czym zapada decyzja co do dalszych kroków. Zaznaczył również, że efekt ekologiczny farmy, to „uniknięcie emisji 3,5 tony dwutlenku węgla na rok”.


W oficjalny otwarciu farmy fotowoltaicznej „EPV Wesółka” uczestniczyli przedstawiciele wielu firm zaangażowanych w jej powstanie, w tym Artur Biernat – prezes zarządu Instytutu Partnerstwa Gospodarczego i Nowych Technologii Innotech, Michał Magdziarz i Łukasz Patera z Energa-Operator SA Oddział w Płocku. Obecny był też minister Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści i samorządowcy.   
 


Działania związane z budową elektrowni słonecznej „EVP Wesółka” na działce należącej do diecezji płockiej rozpoczęły się w 2018 roku. Ówczesny biskup płocki Piotr Libera powołał spółkę pod nazwą OmnInvest, na początku ze 100 % udziałem diecezji płockiej. Proces pozyskiwania zgód i pozwoleń trwał ponad trzy lata. Wykonano między innymi Raport Środowiskowy, badania geologiczne gruntu oraz szereg innych uzgodnień, wymaganych przez prawo przy tego typu inwestycji. Równocześnie rozpoczął się etap projektowania instalacji. W 2020 roku uzyskano „Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej Energa-Operator S.A.”. 

W lipcu 2022 roku wybrano wykonawcę generalnego - firmę P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii Z. Paczkowski, K. Smacki Spółka Jawna z siedzibą w Grudziądzu. Budowę elektrowni rozpoczęto w obrębie ewidencyjnym Góry, na terenie miasta gminy Płock. 

Koszt przygotowania terenu oraz budowy farmy został wyceniony na 17,5 mln złotych netto. W celu  realizacji tak kosztownej inwestycji Diecezja Płocka zaprosiła do współpracy Diecezję Toruńską, która objęła część udziałów w Spółce OmnInvest. Dzięki temu można było, korzystając ze środków własnych, sfinalizować inwestycję.

Podstawowe dane techniczne instalacji, to: 9256 sztuk paneli fotowoltaicznych na powierzchni 8,5 ha; 18 sztuk inwerterów solarnych (przekształcają prąd stały na prąd zmienny); 2 stacje transformatorowe (umieszczone w kontenerach, wyposażone w niezbędne układy pomiarowo-zabezpieczające); linia kablowa o długości 3,5 km przekazująca do sieci w GPZ Radziwie (Główny Punkt Zasilania) wyprodukowaną energię elektryczną; instalacje CCTV (monitoring i alarm) oraz oświetleniowa. Szacunkowa ilość wyprodukowanej rocznie energii elektrycznej, to 5100 MWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na prąd ponad 1200 gospodarstw domowych.

W momencie uruchomienia instalacji praca elektrowni będzie monitorowana przez specjalny system, który czuwa nad produkcją prądu, bezpieczeństwem użytkowania oraz kontroluje inne parametry, istotne przy funkcjonowaniu tego typu urządzeń. Obsługą elektrowni zajmuje się wyspecjalizowana firma. Obiekt objęty jest 24-godzinnym  monitoringiem wizyjnym oraz ochroną ubezpieczeniową. 

Inwestycja diecezji płockiej i toruńskiej w odnawialne źródła energii przyniesie za sobą podwójną korzyść: przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych, przy tradycyjnych sposobach wytwarzania energii, a także powinna przynieść zyski. Przychody uzyskane przez Spółkę OmnInvest, działającą na zasadach podobnych jak inne firmy w Polsce, zostaną pomniejszone o podatki, a także wszystkie koszty eksploatacyjne, obsługowe i ubezpieczeniowe. Wygospodarowany dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom, za które odpowiedzialne są obie diecezje: płocka i toruńska.