Diecezja płocka wsparła zakup aparatu rentgenowskiego dla Pebas w Peru

Diecezja płocka przekazała 9 tysięcy dolarów na zakup aparatu rentgenowskiego dla Pebas w Peru. Środki te ostały przekazane za pośrednictwem ks. Pawła Sprusińskiego, który był misjonarzem w tym kraju. Jednocześnie nadal trwa zbiórka środków na sprzęt, który pomoże Peruwiańczykom w leczeniu chorych na Covid-19.

Cq5damthumbnailcropped1500844.jpeg

Diecezji płockiej za pomoc finansową ofiarowaną Kościołowi w Peru po raz kolejny podziękował bp José Javier Travieso Martín, CMF, wikariusz apostolski San José de Amazonas. Na terenie tego wikariatu pracował przez kilka lat ks. Paweł Sprusiński, kapłan diecezji płockiej: „Dziękujemy za kolejną pomoc materialną, która za jego pośrednictwem do nas dotarła: 5 tysięcy dolarów z diecezji oraz kolejne 4 tysiące dolarów pochodzące od kapłanów, świeckich i różnych parafii, przeznaczone na zakup aparatu rentgenowskiego dla Pebas” - wymienił biskup z dalekiej Amazonii.

Wymienione środki zostały przekazane za pośrednictwem ks. Pawła Sprusińskiego, kapłana diecezji płockiej, który pracował na misji w Pebas, a od niedawna jest administratorem parafii Janowo. Ks. Sprusiński w Peru był proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia w Pebas, należącego do Wikariatu Apostolskiego św. Józefa w Amazonii Peruwiańskiej. Pebas jest około 4-tycięcznym miasteczkiem na prowincji. Na terenie całej gminy, terytorialnie zbliżonej do diecezji płockiej, mieszka około 16 tysięcy osób.

Ks. Paweł Sprusiński dobrze zna problemy, z jakimi zmagają się w Peru osoby chore na Covid-19: „Aparat rentgenowski jest potrzebny w leczeniu Covid-19. Wiadomo, że test na tę chorobę jest bardzo drogi, a zbadanie pacjenta za pośrednictwem takiego aparatu umożliwi właściwą diagnozę. Trzeba też widzieć, że mieszkańcy Pebas w Amazonii Peruwińskiej mają utrudniony dostęp do szpitalu w dużym mieście: podróż do miasta Iquitos trwa pięć godzin rzeką szybką motorówką. Tylko w Iquitos znajdują się respiratory, które pomagają najbardziej chorym” – podkreśla były misjonarz.   

Jednocześnie dodaje, że wciąż brakuje około 5 tysięcy dolarów na zakup aparatu Rtg, którego łączna cena wynosi 30 tysięcy dolarów. Zbiórka trwa w różnych krajach na świecie, zależnie od kontaktów i możliwości misjonarzy, którzy pracują w Pebas. Polacy, którzy chcieliby ją wesprzeć, mogą kontaktować się z ks. Pawłem Sprusińskim: tel. 510-512-589.

Diecezja płocka już kilkukrotnie wspierała finansowo misjonarzy w Pebas. Wsparcie zakupu aparatu rentgenowskiego w wysokości 9 tys. dolarów, jest wyrazem solidarności z najbiedniejszymi Peruwiańczykami, którzy mają też utrudniony dostęp do leczenia szpitalnego. 

Peru w Ameryce Południowej to kraj, który dotkliwie doświadcza pandemii koronawirusa. Sytuacja jest tam bardzo trudna, brakuje lekarzy i pielęgniarek, a chorych przybywa. Ponadto lekarstwa na Covid-19 są tam kilkukrotnie droższe niż w Polsce. Śmiertelność z powodu Covid-19 w Peru należy do najwyższych na świecie.

Agradecimiento -a -Obispo -de -Plock -nov -2020