Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

W piątek przed Niedzielą Palmową płocczanie wraz z ks. biskupem Piotrem Liberą przeszli Drogę Krzyżową ulicami Starego Miasta. Wierni miasta Płocka rozważali poszczególne stacje męki Pana Jezusa, modląc się w intencji prześladowanych chrześcijan.

Nabożeństwo poprzedziła Msza św. koncelebrowana w farze, przewodniczył jej ks prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii farnej. Przez nabożeństwem Drogi Krzyżowej przypomniał, że w tym roku płocczanie, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, modlą się za prześladowanych za wiarę chrześcijan na świecie.

- Według najnowszego Światowego Indeksu Prześladowań, który  opublikowała międzywyznaniowa organizacja Open Doors chrześcijanie doświadczają największych prześladowań w 50 krajach. Żyje w nich ponad 650 milionów chrześcijan. Według Open Doors ponad 245 milionów ludzi  zmaga się z prześladowaniami o wysokim stopniu. Chrześcijanie obecnie stanowią największą grupę religijną na świecie, która jest prześladowana – zaznaczył ks. prałat.

W nabożeństwie Drogi Krzyżowej  wzięło udział kilkuset płocczan, tym wiernych trzech parafii na Starym Mieście: katedralnej św. Zygmunta, św. Bartłomieja (farnej) i św. Maksymiliana Kolbego („Górek”), pokonując drogę od fary do katedry.

Rozważania przygotował ks. Marek Piątkiewicz, wikariusz parafii farnej w Płocku. Były one oparte wyłącznie o Pismo św., stąd określenie „biblijna Droga Krzyżowa”. Autor skorzystał z rozważań opracowanych na papieską Drogę Krzyżową w Koloseum w 2009 r. przez abp. Thomasa Menamparampila SDB, ordynariusza diecezji Guwahati w Indiach.

W Drodze Krzyżowej uczestniczył bp Piotr Libera, towarzyszyli mu proboszczowie staromiejskich parafii. Krzyż do czternastu stacji nieśli m.in. księża, klerycy, siostry zakonne, ojcowie, matki, młodzież, dzieci, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich.

Bp Piotr Libera na zakończenie nabożeństwa w katedrze odmówił modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan i udzielił wiernym błogosławieństwa. Uczestnicy nabożeństwa mogli uzyskać odpust zupełny.

Bezpieczny przebieg Drogi Krzyżowej zapewniła Straż Miejska, Policja i harcerze ZHR.