Festiwal pieśni wielkopostnych przed świętem Podwyższenia Krzyża Świętego

W parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku, z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, 12 września br. odbył się II Chóralny Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Zorganizowano go niemal w przededniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego. W gronie laureatów znalazły się chóry Tibi Cantamus z Płocka i Arce Cantores z Gostynina.

Chory.jpg

Płocki festiwal pieśni wielkopostnych zorganizowano w parafii Świętego Krzyża w Płocku z inicjatywy organisty Jakuba Jabłońskiego, z myślą o amatorskich chórach parafialnych z całej Polski. Uczestnicy najpierw wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. Jacek Gołębiowski.

W konkursie każdy z chórów musiał wykonać po trzy pieśni o tematyce wielkopostnej. Ocenie podlegała m.in. czystość intonacji, poprawność harmoniczna, dykcja oraz walory artystyczne prezentacji. Przewodniczącym profesjonalnego jury był ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i spraw organistowskich oraz dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku.

Zdecydowano o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc egzekwo: dla chóru Tibi Cantamus z parafii Świętego Krzyża w Płocku i chóru Arce Cantores z parafii św. Marcina w Gostyninie. Laureaci otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe oraz statuetki. Nagrody ufundowali: biskup płocki Piotr Libera, marszałek Adam Struzik, starosta Mariusz Bieniek. Poza tym podczas festiwalu ubiegłoroczny zwycięzca - chór Lira z Nasielska - dał koncert galowy.

Jakub Jabłoński, organista w parafii Świętego Krzyża w Płocku i współorganizator wydarzenia stwierdził, że festiwal miał wysoki poziom, a interpretacje niektórych pieśni „były zaskakujące”. Wykonawcy z jednej strony zwracali uwagę na artyzm wykonywanych pieśni, z drugiej zaś akcentowali w nich to, co najważniejsze, czyli mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Kolejna edycja festiwalu, jeśli okoliczności pozwolą, odbędzie się w drugą sobotę Wielkiego Postu 2021 roku.