Harcerze ZHR przygotowują paczki dla Polaków na Ukrainie

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w ramach „Akcji Paczka” przygotuje przed Bożym Narodzeniem paczki dla osób potrzebujących. Zależnie od możliwości i sytuacji epidemiologicznej trafią one do Polaków na Ukrainie lub do mieszkańców Płocka: - Organizujemy tę pomoc dzięki ludziom dobrej woli – podkreśla Piotr Sztybór, koordynator akcji w obwodzie płockim ZHR.

Paczka.jpg

„Akcja Paczka” to projekt organizowany przez ZHR w całej Polsce od 1996 r. Obwód płocki tej organizacji dołączył do akcji w 2006 r. Polega ona na zbieraniu produktów żywnościowych, z których przed świętami Bożego Narodzenia zrobione zostaną paczki dla osób potrzebujących, zwłaszcza Polaków żyjących na Ukrainie. W ubiegłym roku udało się tam zawieść około 300 paczek.

„W tym roku planujemy przygotować paczki dla Polaków w Zdołbunowie i Kostopolu. Jeżeli nie uda nam się wyjechać z powodu pandemii, paczki trafią do mieszkańców Płocka i diecezji. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby po raz kolejny nie przeprowadzić tej akcji. Jest ona możliwa dzięki ludziom dobrej woli” – przyznaje Piotr Sztybór, przewodnik, koordynator akcji w obwodzie płockim ZHR.

W tym roku w „Akcji Paczka” biorą udział harcerze z Płocka, Winnicy i Nasielska. W Płocku w czterech sklepach stoją wózki na żywność, z oznaczeniem Banku Żywności, z którym współpracują harcerze. Klienci sklepów mogą do nich składać produkty żywnościowe i słodycze. Zasadniczo w akcji nie uczestniczą wolontariusze, ale gdy okaże się to konieczne, zachowane zostaną rygory sanitarne.

Chętni mogą znaleźć takie wózki w czterech sklepach w Płocku: Biedronka ul. Bielska 45, Kaufland ul. Gałczyńskiego 11, Lewiatan ul. Rembielińskiego 10B, Lidl ul. Armii Krajowej 86.

Zbiórka potrwa do 28 listopada.