Herma relikwiarzowa św. Walentego w Muzeum Diecezjalnym

W Muzeum Diecezjalnym im. bł. abp. A.J. Nowowiejskiego w Płocku, bez względu na kalendarz, dużym zainteresowaniem cieszy się XVII-wieczny herma relikwiarzowa przedstawiająca św. Walentego. Wykonana ze srebra i naturalnych rozmiarów, przedstawia patrona zakochanych w stroju liturgicznym. Zabytek pochodzi z parafii Krasne.

05-img_8683.jpg

Hermę św. Walentego przekazała do Muzeum Diecezjalnego parafia św. Jana Chrzciciela w Krasnem. Obecnie oglądać ją można w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego (tzw. nowe muzeum). Zwiedzający z zainteresowaniem reagują na hasło „herma św. Walentego” i chętnie się przy niej fotografują.

Zabytek pochodzi z roku około 1690 r. Posiada następujące wymiary: wysokość 47 cm i szerokość podstawy 53 cm. Został wykonany ze srebra ze złoconymi ornamentami na ornacie, bez inskrypcji. Jest to relikwiarz w formie ujętego frontalnie popiersia, o spadzistych ramionach. Głowa jest kubiczna, wydłużona, o odstających uszach, szeroko rozstawionych oczach z półprzymkniętymi powiekami, zapadniętych policzkach, wydatnych ustach i długim, szerokim nosie.

Twarz relikwiarza ma długie, wąskie, ściągnięte u nasady brwi. Na niskim, szerokim czole znajdują się trzy poziome zmarszczki. Włosy, broda i wąsy są krótkie, układające się w pukle. Natomiast ornat zdobiony jest wijącymi się liśćmi i kwiatami maku. Na popiersiu wmontowana została owalna, przeszklona puszka na relikwie (jednak relikwii tam już nie ma), w oprawie zdobionej wicią roślinną i koronką.

Herma relikwiarzowa św. Walentego w Muzeum Diecezjalnym w Płocku jest unikatem, ponieważ tego typu relikwiarze, z wyobrażeniem osoby świętej, należą do rzadkości.