Katedra podświetlona na czerwono w akcji #RedWeek

Bazylika katedralna płocka jest jednym z sakralnych obiektów, które w ramach akcji #RedWeek zostały oświetlone na czerwono, w duchu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. To inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w której wzięły udział miasta na całym świecie.

Karedra-red.jpg

Akcja #RedWeek jest wyrazem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie. W ramach akcji kościoły, zabytkowe budynki i pomniki zostają oświetlone na czerwono. To inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Szacuje się, że około 250 mln wyznawców Chrystusa nie może swobodnie praktykować swojej wiary, a nawet doświadcza z tego powodu prześladowań czy wręcz jest zabijanych.

Chrześcijanie są najbardziej prześladowani w Azji i w Afryce, ale do różnych form ich prześladowania i stygmatyzowania coraz częściej dochodzi też w krajach europejskich. Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, powiedział, że akcja #RedWeek na zwrócić uwagę świata na ten poważny problem. Ma też zwiększyć świadomość o prześladowanym Kościele na świecie i zachęcić do wspierania wyznawców Chrystusa materialnie i duchowo. 

Na świecie podświetlono na czerwono niemal sto katedr, setki kościołów i budynków. Są to m.in. obiekty sakralne i zabytkowe w największych miastach Europy. W tym gronie znalazła się też bazylika katedralna w Płocku, zgodnie z decyzją biskupa płockiego Piotra Libery.

„Podświetliliśmy na czerwono główne wejście do katedry. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem prześladowania chrześcijan. Mamy nadzieję, że dzięki akcji #RedWeek coraz więcej osób będzie świadomych, jakich dramatów doświadczają chrześcijanie na świecie” – mówi ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku.

Czerwień na głównym wejściu do katedry płockiej jest widoczna w ten weekend (20-22 listopada br.) od zmroku do późnych godzin nocnych, a także we wczesnych godzinach porannych.