Katolickie Radio Diecezji Płockiej rozpoczęło nadawanie programu z Rypina

Katolickie Radio Diecezji Płockiej 27 sierpnia 2020 r. rozpoczęło nadawanie programu z Rypina, na częstotliwości 91.6 MHz. To trzecie miasto na terenie diecezji płockiej, po Płocku i Ciechanowie, na radiowej mapie diecezji. Program z Rypina jest rozszerzeniem koncesji przyznanej na Płock.

Studio-4065107_640.jpg

27 sierpnia około godziny 14:30 Katolickie Radio Diecezji Płockiej rozpoczęło nadawanie programu z Rypina, położonego na północno-zachodnich krańcach diecezji. Oficjalne przywitanie ze słuchaczami na antenie radia miało miejsce o godzinie 15:20. Rypin był dotąd „białą plamą” na mapie diecezjalnej rozgłośni. Aktualnie program będzie docierał do miasta i najbliższej okolicy.

„Emisja jest prowadzona z masztu umiejscowionego na kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa, czyli parafii pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Podlesia 6 w Rypinie. Antena nadawcza znajduje się 25 metrów na poziomem terenu, a sama emisja odbywa się z mocą 100W w polaryzacji poziomej na częstotliwości 91.6 MHz” – wyjaśnia Michał Wichłacz, dyrektor ds. technicznych KRDP.

Dodaje, że program nadawany z nadajnika w Rypinie jest rozszerzeniem koncesji przyznanej diecezji płockiej na nadawanie w Płocku. Jednak to nie koniec ekspansji KRDP. Aktualnie trwają prace nad uzgodnieniem nowej lokalizacji dla stacji w Pułtusku, gdyż pierwotna została negatywnie zaopiniowana przez konserwatora zabytków. To wprawdzie opóźniło jej start, ale być może już niebawem trudności te zostaną pokonane i KRDP będzie nadawać program także z Pułtuska.

Katolickie Radio Diecezji Płockiej powstało w 2014 r. z połączenia dwóch rozgłośni: Katolickiego Radia Płock (pierwszej rozgłośni radiowej w diecezji płockiej, która rozpoczęła nadawanie 7 czerwca 1991 r.) oraz Katolickiego Radia Ciechanów (zaczęło nadawać 16 października 1993 r.).

Katolickie Radio Płock było pierwszą katolicką rozgłośnią w Polsce po transformacji ustrojowej. Współtworzyli ją ks. Wiesław Gutowski, ówczesny dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i Andrzej Wiśniewski. Pierwszą audycją była transmisja Mszy św. papieskiej na Placu Celebry w Płocku. Jan Paweł II na jej zakończenie zwrócił się do wiernych: „Na początku Mszy św. znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes!” (Niech żyją następcy).

W grudniu 2013 r. biskup płocki Piotr Libera, w celu zapewnienia spójności programowej rozgłośni diecezjalnych, podjął decyzję o połączeniu obu rozgłośni. Katolickie Radio Diecezji Płockiej zaczęło nadawać 23 czerwca 2014 r. Program produkowany jest w Płocku i Ciechanowie; główna emisja mieści się w Ciechanowie. KRDP nadaje na pierwotnie nadanych dwóch częstotliwościach: 103.9 MHz w Ciechanowie, 104.3 w Płocku, a obecnie także na 91.6 MHz w Rypinie.

Dyrektorem rozgłośni jest ks. Krzysztof Świerczyński, a jego zastępcami Michał Wichłacz i ks. Paweł Czarnecki. W programie znajdują się m.in. transmisje Mszy św. i nabożeństw, programy o charakterze religijnym, informacje z regionu, muzyka, wiadomości kulturalne i sportowe, relacje, wywiady i codzienne rozmowy z radiowymi gośćmi. W 2017 r. KRDP otrzymało nagrodę Małego Feniksa, przyznawaną przez Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.