Katolickie Radio Diecezji Płockiej upamiętni 100. rocznicę urodzin Papieża

Nauczanie św. Jana Pawła II, transmisja poświęconego mu koncertu oraz program o pielgrzymce papieskiej do Płocka, zostały przygotowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Rozgłośnia zainaugurowała swoją działalność 7 czerwca 1991 roku, podczas Mszy św. celebrowanej w Płocku przez Papieża.

Jan_pawel_oltarz.jpg

Katolickie Radio Diecezji Płockiej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w niedzielę 17 maja przez cały dzień, co godzinę, prezentować będzie na antenie fragmenty nauczania Papieża, słowa wygłoszone w różnych miejscach i okolicznościach. Natomiast wieczorem transmitować będzie dwukrotnie: o godz. 17:30 i 21:30 - koncert ku czci Papieża, wyprodukowany przez TVP1.

- Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II chcemy raz jeszcze wrócić do jego nauczania, aby przypomnieć dzieło jego życia. Przesłanie, jakie nam pozostawił Papież, jest uniwersalne i wciąż warte słuchania i poznawania – powiedział Michał Wichłacz, dyrektor ds. technicznych w KRDP.

Ponadto 18 maja o godz. 13:10 w cyklu „Gość Dnia” zaprezentowana zostanie audycja z ks. prał. Wiesławem Gutowskim, proboszczem parafii św. Bartłomieja w Płocku, który w 1991 roku był dyrektorem wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i współorganizatorem papieskiej pielgrzymki do Płocka.

- Byłem wtedy zastępcą ks. Marka Smogorzewskiego, głównego organizatora pielgrzymki papieskiej z ramienia Kościoła. Do dziś ze wzruszeniem wspominam kilkuminutową, osobistą rozmowę z Janem Pawłem II tuż przed jego odjazdem. Wiem, że jego wizyta w Płocku przyniosła dużo dobrych owoców duchowych – przyznaje ks. Gutowski.

Msza św. papieska na Placu Celebry w Płocku była dla niego ważna jeszcze z jednego powodu: to wtedy zainaugurowało swoją działalność Katolickie Radio Płock, pierwsza rozgłośnia diecezjalna, poprzedniczka KRDP, ale także pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce po transformacji ustrojowej. Ks. Wiesław Gutowski współtworzył je z Andrzejem Wiśniewskim.

Jan Paweł II wiedział, że transmisja Mszy św. jego udziałem rozpoczyna działalność radia. Na zakończenie zwrócił się do wiernych: „Na początku Mszy św. znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio Diecezji Płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes!” (niech żyją następcy).

KRDP zaprasza także słuchaczy w poniedziałek 18 maja o godzinie 18:00 na transmisję Mszy św. rocznicowej z bazyliki katedralnej w Płocku, na falach 104,3 MHz Płock i 103,9 MHz Ciechanów. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej.