Komunikat (4 czerwca 2022)

KOMUNIKAT W SPRAWIE WYMIENIANIA IMIENIA BISKUPA W MODLITWIE EUCHARYSTYCZNEJ

W związku z licznymi pytaniami księży uprzejmie informuję, że zgodnie z Dekretem De nomine episcopi in prece eucharistica proferendo z dn. 9 października 1972 r. ówczesnej Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego (nr I c), a także z oficjalnym komentarzem w biuletynie Notitiae 1972 (s. 349nn), po przyjęciu przez Papieża rezygnacji dotychczasowego Biskupa i mianowaniu nowego Administratora Apostolskiego będącego Biskupem, w Modlitwie eucharystycznej wymienia się odtąd imię nowego Biskupa Administratora.

Imię nowego Biskupa Administratora Diecezji Płockiej wymienia się podczas każdej Mszy Świętej sprawowanej na terenie Diecezji Płockiej od dnia 4 czerwca br. W modlitwie wstawienniczej za Kościół w np. II Modlitwie eucharystycznej, po słowach: "razem z naszym papieżem Franciszkiem" dodaje się: "naszym biskupem Wiesławem oraz całym duchowieństwem". W każdej Modlitwie eucharystycznej wspomniane formuły należy odpowiednio dostosować, biorąc pod uwagę prawidła gramatyki.

Imię Biskupa Administratora Apostolskiego należy wspominać w Modlitwie eucharystycznej do dnia kanonicznego objęcia diecezji przez nowego Biskupa Płockiego [por. Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów (nr 1163)]. Do tego czasu wypada też imię nowego Biskupa Administratora wspominać w wezwaniach modlitwy powszechnej.

Jednocześnie duchowieństwo i wszyscy wierni świeccy wezwani są do wytrwałej modlitwy o wybór nowego pasterza oraz we wszystkich potrzebach Diecezji. Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów zaleca również, by przynajmniej raz sprawować Mszę Świętą według formularza Mszału Rzymskiego o wybór biskupa [por. Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów (nr 1182)] – Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. Pallottinum, Poznań 1986, s. 121”-122”.

†Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny