Konkurs „Civitas Christiana” o Biblii

Weronika Gorlewska z I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie zajęła pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, inicjowanym przez Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Finał diecezjalny odbył się 2 października 2020 r. w płockiej siedzibie stowarzyszenia. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością Księgi Liczb i I Listu św. Pawła do Koryntian.

Imgp0664.jpg

Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizowało po raz 24. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, tradycyjnie pod patronatem biskupa płockiego Piotra Libery. Tematyka konkursu obejmowała Księgę Liczb oraz I List św. Pawła do Koryntian, wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami i słownikiem.

Do etapu szkolnego konkursu zakwalifikowało się 10 szkół. Ich uczniowie w dniach 15-17 września rozwiązywali test pisemny za pośrednictwem platformy internetowej. Najlepsi 29 września, również przez internet, uczestniczyli w pisemnym etapie diecezjalnym. Osoby, które zdobyły najwyższą liczbę punktów 2 października przyjechały do siedziby Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christian” przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 w Płocku, aby wziąć udział w części ustnej konkursu.

Głównymi laureatkami etapu diecezjalnego zostały: I miejsce - Weronika Gorlewska z I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (katecheka – s. Aldona Ludwiczak); II miejsce – Zuzanna Mikołajczak z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (katecheta Agnieszka Boniakowska); III miejsce – Natalia Koper z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku (katecheta Sławomir Kowalski).

Kolejne miejsca zajęli: miejsce V - Rafał Waleszczak z II LO im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie (katecheta Magdalena Przybysz): V miejsce - Monika Świetlicka z I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (katecheta s. Aldona Ludwiczak); VI miejsce - Oskar Skotak z II LO im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie (katecheta Magdalena Przybysz); VII miejsce VII - Szymon Kalinowski z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (katecheta Agnieszka Boniakowska).

Jurorami konkursu byli: przewodniczący ks. dr Jarosław Kwiatkowski - diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego, ks. prał. Wiesław Gutowski, asystent kościelny oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku i Agnieszka Gościeniecka, przewodnicząca zarządu oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku. Jurorzy częściowo pracowali online.

Uczestnicy etapu diecezjalnego konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz książki i albumy.

„Laureatki trzech pierwszych miejsc 12 października wezmą udział w ogólnopolskim konkursie pisemnym, poprzez platformę internetową. Od zdobytej punktacji zależy, czy będą uczestniczyć także w ogólnopolskiej części ustnej 27 października w Niepokalanowie” – przekazała Agnieszka Gościeniecka, która koordynowała konkurs w Płocku.