Kościół filialny w Sadykrzu ustanowiony Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Rocha

Kościół filialny w Sadykrzu w parafii Obryte został ustanowiony przez biskupa płockiego Piotra Liberę – Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Rocha, patrona chroniącego od zarazy. Stosowny dekret przyjął ks. kan. dr Cezary Siemiński, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem, który został kustoszem nowego sanktuarium. Jest to czternaste sanktuarium diecezjalne w diecezji płockiej.

Sadykierz.jpg

Biskup płocki Piotr Libera wydał dekret ustanawiający kościół w Sadykrzu - będący kościołem filialnym parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem – Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Rocha.

„Wymieniony kościół pw. Świętego Rocha został wzniesiony pierwotnie jako kaplica
w XVII wieku. Zgodnie z przekazem protokołów wizytacyjnych Diecezji Płockiej z 1817 roku – odpust zupełny w uroczystość św. Rocha, związany z tytułem kaplicy, nadał mu «po wieczne czasy » papież Klemens XIV, a aprobował w 1772 Biskup Płocki Hieronim Antoni Szeptycki. Kolejny kościół został zbudowany w 1812 roku z użyciem materiału z poprzedniej świątyni. Był zbudowany z drewna, konstrukcji zrębowej. Kościół spłonął w 2003 roku. Wysiłkiem miejscowego społeczeństwa kościół został odbudowany i poświęcony w 2008 roku przez Biskupa Płockiego Piotra Liberę” – napisał w dekrecie biskup płocki.

Obecnie znajduje się w nim ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Rocha oraz relikwiarz zawierający cząstkę kości tego Świętego (ex ossibus sancti Rochi, peregrini et confessoris). Relikwie zostały przekazane z Rzymu w 2016 roku wraz dokumentem poświadczającym ich autentyczność.

„Do Świętego Rocha w Sadykrzu od niepamiętnych czasów nieprzerwanie przybywają pielgrzymi, prosząc Boga za wstawiennictwem św. Patrona o zdrowie dla siebie i swoich bliskich. Sławny stał się odpust ku czci Świętego Rocha, obchodzony co roku w Sadykrzu w dniu 16 sierpnia, połączony z uczczeniem relikwii Niebieskiego Orędownika. W czasie naznaczonym w Polsce i świecie wybuchem epidemii koronawirusa, kult Świętego Rocha – szczególnego patrona od zarazy i morowego powietrza – staje się niezwykle aktualny i potrzebny” – podkreślił bp Libera.

Kustoszem Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Sadykrzu ustanowiony został proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem: „Niech Sanktuarium ku czci Świętego Rocha w miejscowości Sadykierz, rozwija z nowym dynamizmem zdrowe formy pobożności, także ludowej, oparte na wierze i nauce Kościoła oraz poszukuje nowych form ewangelizacji ludzi XXI stulecia” – życzył hierarcha.

Uroczyste przekazanie dekretu odbyło się w 19 października w Kurii Diecezjalnej: „W tych trudnych czasach potrzebujemy wspomożyciela w niebie. Czekamy na lek, ale najtęższe umysły nie potrafią jeszcze go znaleźć. Chcemy wzorem naszych praojców uciekać się do pomocy św. Rocha. Jego kult jest nam bardzo potrzebny. Chcemy korzystać z łaski odpustu na zawsze, którego udzielił temu kościołowi papież Klemens XIV” – zapewnił ordynariusz diecezji płockiej.

Dekret przyjął ks. kan. dr Cezary Siemiński, proboszcz parafii św Jana Chrzciciela w Obrytem, który został kustoszem nowego sanktuarium. Przyjechał do Płocka z delegacją wiernych, ubranych w stroje kurpiowskie. Przekazali oni pracownikom Kurii Diecezjalnej zbiór modlitw i pamiątek związanych z kultem św. Rocha.

Duszpasterz podzielił się też świadectwem swojego uzdrowienia: gdy zmagał się z ciężką chorobą, wierni z Sadykrza odmawiali w jego intencji Jerycho św. Rocha. Przytoczył także kilka innych współczesnych przykładów chorych osób, za które skutecznie wierni modlili się modlitwą do św. Rocha, w tym za chorego na Covid-19. Dodał, że w Sadykrzu znajdują się relikwie św. Rocha, w ich pozyskaniu pomógł ks. dr hab. Waldemar Turek, pracownik Stolicy Apostolskiej. Ks. Siemiński podkreślił, że kult św. Rocha wciąż się rozwija.

Uczestnicy spotkania wspólnie odmówili modlitwę do św. Rocha.

Sanktuarium w Sadykrzu jest czternastym sanktuarium diecezjalnym.


Święty Roch OFS (ur. w Montpellier we Francji, zm. prawdopodobnie przed rokiem 1420), to tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego. Urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.

W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzy. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany. Po jego śmierci w Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha. W Polsce był czczony od XV wieku, stał się patronem chroniącym od zarazy. Poświęcano mu liczne ołtarze, figury i kapliczki. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 16 sierpnia.

Kościół pw. św. Rocha w Sadykrzu, to kościół filialny parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem koło Pułtuska. Pierwotnie w Sadykrzu istniała kaplica drewniana, wzniesiona prawdopodobnie w XVII w. Kolejny kościół stanął w 1812 r. i został zbudowany zapewne z użyciem materiału z poprzedniej świątyni. Był zbudowany z drewna, konstrukcji zrębowej. Umieszczony na niskiej kamiennej podmurówce, ustawiony prezbiterium w kierunku zachodnim.

Kościół ten spłonął niemal doszczętnie w nocy z 26 na 27 września 2003 r. Mimo podjętej akcji gaszenia nie udało się go uratować. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie. Ocalała wtedy XIX-wieczna, również drewniana dzwonnica. Kościół wcześniej padał łupem złodziei - w 1999 r. skradziono z niego cztery obrazy olejne pochodzące z XIX w. 25 maja 2008 r. biskup płocki Piotr Libera poświęcił odbudowany kościół. Kościół jest znany z odpustów, które odbywają się we wspomnienie św. Rocha - 16 sierpnia. Zgodnie z dekretem biskupa płockiego Piotra Libery z dnia 21 września 2020 r. kościół w Sadykrzu został ogłoszony Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Rocha.