Ks. biskup M. Milewski: bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności”

Bez kard. Stefana Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności” - powiedział ks. biskupMirosław Milewski w czasie Mszy św. w płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poprzedzającej konferencję o dziedzictwie nauczania społecznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego (4 czerwca 2022 r.). Uczestniczyli w niej przedstawiciele Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, której patronuje Prymas Tysiąclecia.

BE008AB4 B8E3 4514 85C2 47A1ECABE053

Bp Mirosław Milewski w 33. rocznicę pierwszych wolnych wyborów przypomniał, że Stefan Wyszyński, młody prymas Polski, od 1953 do 1956 roku był więziony przez komunistów, bojących się siły wiary w Chrystusa. Komuniści nie zdawali jednak sobie sprawy, jak bardzo te „trzy lata z tysiąca” umocnią zalęknionych Polaków i dadzą im po wielu latach siłę, by powstać z niewoli do suwerenności.

- Trzydzieści trzy lat temu, dnia 4 czerwca 1989 roku, miał skończyć się w Polsce komunizm. Pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory przyniosły ogromne zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Nie byłoby jednak tamtej dziesięciomilionowej „Solidarności”, gdyby nie trzydzieści trzy lata prymasowskiego posługiwania kard. Wyszyńskiego, gdyby nie jego Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna – zaakcentował kaznodzieja.

Dodał, że błogosławiony uczył wiary, ale także uczył jak być wolnymi. Zwycięstwo z 1989 roku, okupione ogromną determinacją, walką i krwią niewinnych, w pewnych wymiarach niepodległej i suwerennej Polski „zostało wykorzystane, ale zostało również zmarnowane”. W czasie kolejnego 4 czerwca, w roku 1992 roku, w czasie tak zwanej „nocnej zmiany” zablokowano zmagania i troskę o pokazanie prawdy o przeszłości. Tkwiący w Polakach homo sovieticus „jeszcze przez długie lata wygrywał tę nierówną walkę o sprawiedliwość i pamięć”.

Biskup zaznaczył, że podczas Mszy św. wierni dziękują Bogu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, patrona Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która została utworzona w Płocku w 1993 roku, a swój początek miała w utworzonym w tym mieście w 1989 roku pierwszym diecezjalnym Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich.

Odwołując się do wartości rodziny bp Milewski podkreślił, ze Prymas Tysiąclecia pokazywał podstawową prawdę o wolności, którą można i trzeba budować „na zdrowych małżeństwach i silnej rodzinie”. On wiedział, że komuniści nie będą w stanie pokonać ducha, którego Polacy przekażą młodym w rodzinach.

- Cenne i trafne było prymasowskie wezwanie do budowania wolności na prawdzie: nie ma wolności bez sprawiedliwości, nie ma wolności bez uczciwego rozliczenia przeszłości, nie ma wolności bez prawdy, bez wskazania winnych pewnych porażek, a docenienia ofiar systemów zła. Nie można budować „dziś” bez moralnej oceny przeszłości wszystkich, którzy tworzą Kościół: świeckich i duchownych - głosił biskup pomocniczy.

Sympozjalne obrady, poświęcone dziedzictwu społecznemu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, między innymi z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.