Ks. biskup Mirosław Milewski do młodzieży: uczcie się od Żołnierzy Wyklętych

- Uczcie się od żołnierzy wyklętych. Bądźcie podobni do nich w miłości do Boga, do Ojczyzny i do człowieka – zwrócił się ks. biskup Mirosław Milewski 3 marca br. do młodzieży w parafii Tłuchowo. Podczas Mszy św. udzielił jej sakramentu bierzmowania.

T_uchowo.jpg

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie. W homilii przypomniał sylwetki młodych Żołnierzy Wyklętych, którzy powracają w pamięci historycznej po latach spychania ich na margines i określania mianem „bandytów”.

Zaznaczył, że chcieli oni wolnej Polski i nie wyobrażali sobie Polski „bez wiary i Boga, bez kościoła, bez konfesjonału, bez sakramentu małżeństwa, bez chrztu dziecka, bez namaszczenia chorych, bez pogrzebu katolickiego”.

Zwracając się do młodzieży hierarcha przypomniał, że wśród Żołnierzy Wyklętych była Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka Armii Krajowej, rozstrzelana w 1946 roku, na kilka dni przed 18 urodzinami. Przed śmiercią z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa prosiła, żeby przekazać jej babci, że „zachowała się jak trzeba”. Była jedną z najmłodszych osób skazanych na śmierć przez komunistyczne sądy.

- Mimo młodego wieku, komunistycznego terroru, upokorzeń, skrajnej, powojennej biedy – zachowywali się „jak trzeba”. Zupełnie jak dorośli bezkompromisowo walczyli z komunistycznym kłamstwem. Poddawano ich w więzieniach brutalnym metodom przesłuchań. Wielu nie wytrzymało tych fizycznych i psychicznych tortur. Śmierć nie pytała ich o wiek – zaakcentował biskup.

Podkreślił, że Żołnierze Wyklęci umierali z imieniem Boga na ustach. Wiara była ich orężem, nadzieją, siłą. Dzięki niej trwali. Nie walczyli dla pieniędzy czy sławy, ale by obronić te naczelne wartości: - Uczcie się od żołnierzy wyklętych. Bądźcie podobni do nich w miłości do Boga, do Ojczyzny i człowieka – zaapelował hierarcha.