Ks. biskup Mirosław Milewski: Maryja uczy nas właściwie przeżywanego chrześcijaństwa

- Prawda o niepokalanym poczęciu pozwala nam dostrzec w Maryi nadzieję dla każdego z nas. Ona przypomina i uczy nas, na czym polega właściwie przeżywane chrześcijaństwo - podkreślił ks. biskup Mirosław Milewski 8 grudnia br. w Przasnyszu. Przewodniczył nieszporom i Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki, którymi rozpoczęto tradycyjną oktawę ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Niepokalane Poczecie
deon.pl

Bp Mirosław Milewski przypomniał w Przasnyszu, że 8 grudnia Kościół świętuje początek istnienia Maryi, zachowanej od grzechu pierworodnego ze względu na przyszłe zasługi Pana Jezusa. Bóg zachował Ją od zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski, aby była godnym mieszkaniem Jego Syna, w ten sposób uczynił Ją „najpiękniejszą ze wszystkich swoich stworzeń”.

Maryja, która została wybrana, aby być „nową Ewą”, została obdarzona „pełnią łaski”. Jest obdarzona łaską, czyli szczęśliwa, bo wolna od grzechu, któremu podlega każdy człowiek, to jest Jej imię.

Kaznodzieja przypomniał dwa objawienia Maryi Niepokalanie Poczętej, najpierw w 1830 roku młodej francuskiej zakonnicy Katarzynie Labouré, z poleceniem szerzenia kultu niepokalanego poczęcia Maryi w objawieniu Cudownego Medalika.

- Ludzie otrzymywali tyle łask nosząc ten medalik, że zaczęto nazywać go „Cudownym Medalikiem”. W ciągu dziesięciu lat w samym tylko Paryżu wybito w różnych wielkościach ponad sześćdziesiąt milionów egzemplarzy. To objawienie miało miejsce dwadzieścia cztery lata przed ogłoszeniem 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX dogmatu, czyli uroczyście zdefiniowanej prawdy o niepokalanym poczęciu Maryi – głosił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Potem, w 1858 roku, Matka Boża objawiła się czternastoletniej Bernadecie Soubirous w Lourdes. Wtedy określenie „Niepokalanie Poczęta” zostało potwierdzone przez samą Matkę Bożą. Piękna Pani, bo tak ją nazywała ta prosta dziewczynka, ukazała się aż osiemnaście razy. W szesnastym objawieniu Matka Boża na pytanie Bernadetty, jak ma na imię, odpowiedziała: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.

- Prawda o niepokalanym poczęciu pozwala nam dostrzec w Maryi nadzieję dla każdego z nas. Ona wskazuje na różne sposoby, jak być, jak stawać się pięknymi w oczach Boga. Przypomina i uczy nas, na czym polega właściwie przeżywane chrześcijaństwo, a dzieje się tak, gdy ciągle, czasami nawet wbrew sobie i przeciwnościom, mówimy Bogu swoim życiem „bądź wola Twoja” w rodzinie, w pracy, w domu czy w szkole, w kapłaństwie, w biskupstwie – zaakcentował bp Milewski. 

Podczas Mszy św. w przasnyskim sanktuarium modlono się także nieszporami. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna. W uroczystości, która jest jedną z najważniejszych w Przasnyszu, uczestniczyli mieszkańcy tego miasta, ojcowie pasjoniści, siostry zakonne. Gospodarzem spotkania był o. Wiesław Wiśniewski CP, kustosz sanktuarium, którym opiekują się ojcowie pasjoniści, a zarazem proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu.

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu od ponad 400 lat czci się Matkę Bożą, są tam też uroczyście odprawiane nieszpory w oktawie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w 1605 r. ufundował Paweł Kostka, rodzony brat św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej, patrona dzieci i młodzieży. Obraz ten jest kopią obrazu Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. W 1977 r. przasnyski obraz koronowano papieskimi koronami.