Ks. biskup Mirosław Milewski: nie może być „nowej normalności” bez Boga

- Nie wyobrażamy sobie budowania „nowej normalności” bez Boga, bez Jego przykazań, bez dostrzeżenia świata wartości, ducha i prawdziwej wolności - powiedział ks. biskup Mirosław Milewski 3 maja br. w bazylice katedralnej płockiej, w czasie Eucharystii w intencji Ojczyzny, w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Z powodu stanu epidemii oficjalne uroczystości miały inny niż dotychczas charakter.

Polska_flaga.jpg

Bp Milewski zwrócił się do płocczan, aby w natłoku różnych informacji i zdarzeń, nie zagubić pamięci o dniu 18 maja i 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W historii życia tego słowiańskiego papieża przeplata się historia Ojczyzny, także ta przypominająca Konstytucję z 3 maja 1791 roku, która przetrwała, mimo wykreślania jej z polskich kalendarzy. Ojciec święty „był i pozostaje ciągle dobrym pasterzem” który uczył, czym jest wolność.

- Bardzo szybko przekonaliśmy się w ostatnich tygodniach, że nasza wolność jest ograniczona, że stanęła wobec choroby, cierpienia, zła, których pojawienie się wokół od nas nie zależało. Dostrzegliśmy, że wolność nie jest samowolą, ale potrzebuje właściwych punktów odniesienia. Dziś zawstydza nas postawa twórców Konstytucji 3. Maja, która była manifestacją wolności narodu, umiejącego zjednoczyć się w imię prawdy i dobra wspólnego – zauważył biskup pomocniczy.

Dodał, że ludzi powinien onieśmielać entuzjazm przodków, którzy nie kryli swojego przywiązania do Boga, nie wstydzili się swojej wiary wyrażać w praktykach religijnych, a potrafili dostrzec piękno w różnorodności obyczajów, tradycji i kultur pierwszej Rzeczypospolitej.

- Zapewne z nieskrywanym lękiem patrzymy w przyszłość, nawet w najbliższe dni, tygodnie i miesiące. Dużo w tym czasie pada słów i przewidywań o stanie Polski, Europy i świata po pandemii. Dzisiejsze święto i nasza wspólna modlitwa są kamyczkiem w tej dyskusji, bo przecież nie wyobrażamy sobie budowania „nowej normalności” bez Boga, bez Jego przykazań, bez dostrzeżenia świata wartości, ducha i prawdziwej wolności – zaakcentował hierarcha.

Wyraził też nadzieję, że nadejdzie wreszcie „koniec kultu «ja»” (Màssimo Recalcati). Niestety, wokół królowała i ciągle rządzi „egokracja”, czyli przekonanie, że człowiek sam może wszystko, że tylko jego patrzenie na świat jest prawdziwe, jego prawda o człowieku się liczy. Dyktatura „ja” w obliczu kryzysu ostatnich tygodni w całym świecie zaczęła jednak powoli upadać. Naocznie przekonano się, że trzeba skończyć z „kultem «ja»”. Wielu doświadczyło, że wyższą formą wolności jest solidarność.

- Czy nie jest to dla nas wielka szansa, aby skończyć z „kultem «ja»”, a zacząć myśleć o drugim człowieku nie jako o wrogu, zagrożeniu, ale szansie? Czy wtedy, gdy nie wychodziliśmy z naszych domów, nie okazaliśmy się bardziej wolni niż wcześniej? Czy nie na takiej wolności – wolności ducha – powinniśmy budować przyszłość Polski? Czy takie patrzenie dobrymi oczami na drugiego nie mogłoby częściej zagościć w naszym życiu rodzinnym, publicznym, samorządowym i narodowym? – pytał bp Milewski.

Eucharystii w katedrze, w dniu, w którym każdego roku czczony jest św. Zygmunt - patron Płocka, towarzyszyła jego zabytkowa herma. Na zakończenie, zgodnie z zachętą KEP, odmówiony został „Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski”. We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wydarzenie było transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Z powodu stanu epidemii tegoroczne uroczystości miały symboliczny charakter. Okolicznościowe kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i na Płycie Nieznanego Żołnierza złożył w imieniu płocczan prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Zwrócił się też do mieszkańców miasta, aby Dzień Flagi – 2 maja i 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3.Maja - uczcili w swoich domach, wywieszając flagę narodową oraz przypominając o jej znaczeniu dla historii kraju.