Ks. biskup Mirosław Milewski: podziękujmy za św. Jana Pawła II czynami i postawą chrześcijańską

- Wyrazem naszego dziękczynienia za św. Jana Pawła II muszą być czyny i postawa godna chrześcijanina – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski 18 maja 2020 r. w katedrze płockiej, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. W całej diecezji z tej okazji odbywało się triduum modlitewne, a jednym z jego punktów było bicie dzwonów o godzinie 21.37.

Img_8263.jpg

Bp Mirosław Milewski przewodniczył uroczystej Eucharystii w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Płocczanie modlili się przy świecy, zapalanej w katedrze tylko podczas ważnych uroczystości.

Hierarcha w homilii przypomniał, że 264. następca św. Piotra przyjął wezwanie „Totus Tuus” – „Cały Twój Maryjo” i zgodnie z nim wprowadził Kościół w Trzecie Tysiąclecie: - Dla mnie, człowieka dojrzewającego do kapłaństwa za pontyfikatu św. Jana Pawła II, tego bezgranicznie oddanego ucznia Chrystusa, jest on kimś, kto przemienił świat. Doprowadził do rozbicia murów między państwami i ludźmi, pomógł w odzyskaniu wolności krajom uciemiężonym przez komunistyczny ustrój, pokazał, że wcześniej czy później upadnie każdy bezbożny reżim – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślił, że także Płock ma Janowi Pawłowi wiele do zawdzięczenia. Jednym z najważniejszych duchowych centrów miasta jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku. To tam Jezus w obrazie „Jezu, ufam Tobie” po raz pierwszy stanął przed siostrą Faustyną.

- Tylko Bóg jeden wie, co by się stało z orędziem o Bożym Miłosierdziu, gdyby nie Papież z Polski. Dzięki Jego staraniom możemy w Płocku - „mieście na świetlistym szlaku”, modlić się w miejscu, gdzie zaczął się kult Bożego Miłosierdzia. Papież Franciszek podczas Mszy sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w homilii powiedział, iż Jan Paweł II „czuł bardzo głęboko, że sprawiedliwość Boża ma twarz miłosierdzia. To jest dar, który nam zostawił” – zacytował bp Milewski.

W roku 1991 Płock znalazł się na szlaku kolejnej papieskiej pielgrzymki do Polski. Papież podczas Eucharystii podkreślił, że dobra materialne nie mogą przysłaniać wszystkiego, należy ponad rzeczy przedkładać wartości duchowe, nie można zazdrościć sobie wzajemnie, trzeba przywrócić właściwe znaczenie słowu „uczciwość”. Spotkał się też z osadzonymi w Zakładzie Karnym, mówiąc do nich, że „największym więzieniem byłoby serce zamknięte i zatwardziałe, a największym złem rozpacz”.

Przemawiał też z okien do skandującej pod domem biskupim młodzieży i zaśpiewał z nią Apel Jasnogórski. Kościół płocki uczci to spotkanie za miesiąc odsłaniając mozaikę papieską, z udziałem kard. Stanisława Dziwisza: - Nasz zachwyt nad rocznicą nie może pozostać tylko na poziomie wzruszenia. Wyrazem naszego dziękczynienia muszą być czyny i postawa godna chrześcijanina: praktyki religijne, sakramenty oraz niedzielna Eucharystia – zaznaczył biskup.

Zwrócił się do wiernych, aby w sytuacji, gdy sytuacja zdrowotna w kraju jest coraz lepsza, wyłączyć telewizor i przypomnieć sobie drogę do kościoła; by ponownie przyklęknąć przy kratkach konfesjonału, pójść na nabożeństwo majowe czy przed Najświętszym Sakramentem podziękować Bogu za zdrowie i życie.

- Jesteśmy Pokoleniem JP II, a to do czegoś zobowiązuje. W tym jakże ważnym czasie, proszę Was po papiesku: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – zaapelował hierarcha.

Wieczorna Eucharystia w katedrze była transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Z okazji papieskiej rocznicy jego słuchacze mogli przypomnieć sobie nauczanie św. Jana Pawła II.

18 maja płocczanie modlili się też na różańcu i zaśpiewali Apel Jasnogórski przy pomniku św. Jana Pawła II. W ciągu dnia o godzinie 12.00 przy pomniku modlitwę „Regina coeli” odmówili pracownicy instytucji diecezjalnych wraz z bp. Mirosławem Milewskim.

W diecezji płockiej w dniach od 16 do 18 maja trwało triduum modlitewne, dedykowane św. Janowi Pawłowi II, w trakcie którego m.in. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godzinie 21. 37 biły kościelne dzwony.

Rocznicę uczciły też instytucje kultury. Teatr Dramatyczny w Płocku na profilu fejsbukowanym pokazał „Tryptyk rzymski” w interpretacji Henryka Jóźwiaka, a Książnica Płocka m.in. zaprezentowała wspomnienia organizatorów pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka oraz lekturę wierszy Papieża w wykonaniu przedstawicieli płockich Kościołów chrześcijańskich.