Ks. biskup Mirosław Milewski: starajmy się kontynuować Boże Ciało w codzienności

- Zróbmy wszystko, aby to święto nie zakończyło się schowaniem Jezusa ponownie do tabernakulum. Starajmy się kontynuować Boże Ciało w codzienności – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii Krasne 8 czerwca br. W uroczystość Bożego Ciała przewodniczył Mszy św., a potem poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem ulicami miejscowości.

Bp Mirosław Milewski w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem przypomniał, że od ponad siedmiu wieków Boże Ciało angażuje i jednoczy mieszkańców, parafian ze wsi, małych miasteczek czy wielkomiejskich aglomeracji. Podczas procesji to, co istotne, ukrywa się pokornie w małym kawałku chleba. Rozum i ludzkie słowa nie są w stanie do końca wytłumaczyć tej wielkiej tajemnicy wiary.

Podkreślił, że procesje Bożego Ciała to dowód na to, że „Bóg, kierowany miłością, pragnie nieustannie przebywać w bliskości człowieka”. Ukryty w małym kawałku chleba czeka w kościołach i kaplicach świata. Oczekuje na spotkanie z ludźmi. Warto dla niego „zmarnować czas” i doświadczyć „eucharystycznego przebudzenia”.

Kaznodzieja zaapelował, aby zatroszczyć się o pobożność eucharystyczną, nie ograniczać jej tylko do udziału w coniedzielnej czy świątecznej Eucharystii i procesji z racji Bożego Ciała raz w roku. Trzeba o taką pobożność dbać i rozwijać ją, uczyć się pięknej praktyki adoracji Najświętszego Sakramentu. Doskonałą okazją do takiej adoracji są organizowane w każdej parafii i wspólnocie zakonnej - Dni Eucharystyczne. Odbędą się one także w Krasnem.

- Wygospodarujcie choć chwilę czasu na spotkanie z Żywym Bogiem, przyjdźcie, aby zwyczajnie z Nim pobyć, aby nabrać dystansu i Bożej energii do wszystkich spraw, które na co dzień was pochłaniają. Żadna chwila, którą spędzamy w obecności Boga, nigdy nie jest zmarnowana. Przyjdźcie, aby powierzyć Mu problemy, które was przerastają. Powiedzcie Mu o swoich radościach, a przede wszystkim pozwólcie, aby On przeniknął was światłem swojej obecności – poprosił bp Milewski.

Zaznaczył, że idąc w procesji, zaprasza się Boga do swojej codzienności: do domów, miejsc pracy, nauki i odpoczynku. Boże błogosławieństwo obejmie także tych, którzy z Bogiem, Kościołem i chrześcijańskimi wartościami nie chcą mieć nic wspólnego.

- Zróbmy wszystko, aby to święto nie zakończyło się tym, że Pana Jezusa schowamy ponownie do tabernakulum, a monstrancję zamkniemy w zakrystii. Starajmy się kontynuować Boże Ciało w codzienności. Stawajmy się „żywymi monstrancjami Chrystusa”. Zanośmy Go wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień i pozwólmy, aby przez nas przenikał świat wiarą, nadzieją i miłością – zwrócił się do wiernych biskup.

Po Mszy św. bp Milewski poprowadził tradycyjną procesję eucharystyczną z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem z proboszczem ks. kan. Krzysztofem Kujawą za 1,5 roku świętować będzie 450. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego.