Ks. biskup Mirosław Milewski: życie ludzkie jest wartością nadrzędną

„Życie ludzkie, to wartość największa i nadrzędna, bez względu na czasy i okoliczności” – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii pw. Ducha Świętego w Płocku, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Guadalupe (12 grudnia 2020 r.). Poprosił także, aby własne życie chronić przed różnymi niebezpieczeństwami.

Guadalupe.jpg

Bp Mirosław Milewski zwrócił się do płocczan, aby w Adwencie podjęli duchową mobilizację: wzięli udział w rekolekcjach, wyspowiadali się, podjęli postanowienia, które mają kształtować wolę i charakter: „Adwent, to dobry moment do tego, aby zapragnąć duchowego rozwoju” – zaznaczył biskup.

Poprosił o adwentowe czuwanie: „Czuwać, to nie poddać się zniechęceniu, ale też zachować dystans do tego, co dociera do nas z zewnątrz. Reagować, gdy komuś dzieje się zło. Przeprosić, gdy byliśmy źródłem zła czy zgorszenia. Przyznać się do winy, gdy zbłądziliśmy. Ale też widzieć, co dobrego w naszym życiu czyni Bóg i wyrażać Mu za to serdeczną wdzięczność.  Czuwanie jest bardzo ważne, bez niego można zatracić się w rzeczywistości i zwyczajnie przegapić obecność Pana Boga”- przestrzegł kaznodzieja.

Dodał, że patronką Adwentu jest Maryja. 12 grudnia Kościół wspomina Matkę Bożą z Guadalupe w Meksyku, która objawiła się w 1531 Indianinowi Juanowi Diego. Jest to najstarsze objawienie maryjne, które zostało uznane przez Kościół katolicki. Indianin zobaczył wtedy kobietę w stanie błogosławionym, która mówiła do niego w jego ojczystym języku. W miejscu objawień zbudowano sanktuarium. Rocznie modli się tam wiele milionów wiernych.

„W XVI wieku Indianie w Meksyku zrozumieli, że Maryja – «Ta, która depcze głowę węża» -  pokonała straszliwego indiańskiego bożka. Jej objawienie położyło kres krwawym ofiarom z ludzi, które temu pseudo bogu składali Aztekowie. Pod wpływem tych objawień masowo zaczęli przyjmować chrześcijaństwo, co dało początek ewangelizacji całej Ameryki Łacińskiej” – powiedział bp Milewski.

Przypomniał, że Matka Boża z Guadalupe, to Patronka życia poczętego. Choć nie brakuje osób, które chciałby zakwestionować i tamten cud, i przykazania Boże, wiadomo, że życie to dar Boży, chroniony piątym przykazaniem „Nie zabijaj!”. Papież Jan Paweł II, Papież Rodziny, podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku poprosił Polaków, aby byli solidarni z życiem, ponieważ „trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci”. 

„Wbrew temu, co krzyczy część świata, nie słuchajcie naiwnie wszystkiego co słyszycie w telewizji, co czytacie na fejsbuku, nie ulegajcie emocjom, które szybko ulatują. Bądźcie ludźmi, którzy traktują życie jako wartość samą w sobie, wartość najważniejszą, szczególnie życie bezbronnych i maluczkich, którzy sami bronić się nie mogą. Życie ludzkie, to wartość największa i nadrzędna, bez względu na czasy i okoliczności” – zaakcentował bp Milewski.

Bp Mirosław Milewski podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Ducha Świętego w Płocku.