Ks. biskup Piotr Libera do kobiet: uczcie mężczyzn rycerskości

- Ucz mężczyzn w twoim otoczeniu rycerskości - odwagi w obronie wartości, stawania w obronie słabszych – powiedział ks. biskup Piotr Libera w kościele parafii św. Wojciecha w Płocku. 7 marca br. przewodniczył tam Mszy św. z okazji 4. Wielkopostnego Dnia Skupienia dla kobiet diecezji płockiej. Gościem spotkania była dr Dorota Dźwig z Gdyni, która opowiedziała o Edycie Stein.

Dzien-kobiet-2020.jpg

Bp Piotr Libera w homilii odniósł się do fragmentu Jezusowego Kazania na Górze, nazywanego niekiedy „katedrą słowa Bożego” czy „konstytucją chrześcijaństwa”. Zaznaczył, że ludzie są błogosławieni dlatego, że postawili nie na to, co liczy się w świecie; na bogactwo, rozgłos czy karierę - ale na świat, w którym liczy się Bóg, bliźni i miłosierdzie okazywane drugiemu człowiekowi.

Osiem Błogosławieństw, to „najkrótsza drogą do świętości, do nieba”. Jednak Kazanie na Górze na nich się nie kończy. Potem Jezus stawia określone wymagania.

- Nie wystarczy nie zabijać. Trzeba wyzbyć się nienawiści, gniewu, uprzedzeń, zła, które zaśmiecają ludzkie serca, zatruwają relacje z innymi. Ileż to śmieci, dokładnie, precyzyjnie posegregowanych śmieci, zalega na śmietnikach ludzkich serc. Z segregowaniem ekologicznym wciąż mamy problem, ale ze śmieciami nienawiści, niechęci, zazdrości, obmowy - już nie – zauważył hierarcha.

Biskup zaakcentował, że Jezus każe posunąć się aż do miłości nieprzyjaciół - choć jest to heroizm. Chrystus uczy, że można w sytuacji jawnej niesprawiedliwości można zachować się jak drapieżne zwierzę: ze złością, gniewem, agresją. Ale przecież człowiek Boży, chrześcijanka, Jego uczennica – może postąpić inaczej. Nie można więc mówić, że kocha się Boga i jednocześnie nienawidzić ludzi. Chrześcijaństwo „nie zna nienawiści w imię Boże”.

Zaproponował też kobietom dekalog na Dzień Kobiet 2020: - Umiej powtarzać swoim dzieciom, wnukom: dziecko, nie porównuj się, nie porównuj się z innym - to zawsze wywołuje kompleksy, niechęć, agresję. Ucz mężczyzn w twoim otoczeniu rycerskości - odwagi w obronie wartości, stawania w obronie słabszych; zachęcaj także do walki, ale do walki z wadami i słabościami. Pamiętaj i ucz tego, że tyle samo - a czasem nawet więcej - można zyskać z pozornych porażek - zasugerował bp Libera.

Gościem spotkania była dr Dorota Dźwig z Gdyni, znawczyni życia Edyty Stein, czyli św. Teresy Benedykty od Krzyża (1891-1942). Przypomniała, że Stein przeszła duchowo od judaizmu, poprzez ateizm, po katolicyzm. Była połączeniem „intelektu, mądrości, człowieczeństwa”. Jej człowieczeństwo wyrosło ponad przeciętność. Zdawała sobie sprawę, że „świętość, to najwyższa miara człowieka”.

- Edyta Stein wiedziała, że kto szuka prawdy, szuka też Boga. Dotykała ją łaska Boża. Widziała, że świat potrzebuje ducha, duchowości. Doświadczyła, że nie można dojść do Boga – bez Boga.
Wiedziała, że nauką można służyć ludziom. I że kto należy do Chrystusa, musi przeżyć całe Jego życie. Ona sama po nawróceniu przeżyła „pustynię” – zaznaczyła teolożka.

Uczestniczki Dnia Skupienia mogły także przyjąć sakrament pokuty i pojednania. Modliły się Koronką do Miłosierdzia Bożego i wysłuchały koncertu muzyki poważnej, w wykonaniu muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Przygotowano też dla nich agapę.

4. Wielkopostny Dzień Skupienia dla kobiet diecezji płockiej zorganizował ks. dr Łukasz Zdunkiewicz, diecezjalny duszpasterz kobiet, wicedyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Metanoia” w Płocku. W spotkaniu udział wzięło około sto osób z Płocka, Pułtuska i innych miejscowości.