Ks. biskup Piotr Libera do ojców duchownych: bądźcie misjonarzami budowania kapłańskiej wspólnoty

- Bądźcie misjonarzami budowania kapłańskiej wspólnoty, kapłańskiej jedności. Pojawiajcie się szybko przy księdzu, który choruje czy przeżywa trudności - zwrócił się ks. biskup Piotr Libera do nowo powołanych dekanalnych ojców duchownych podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Ojcowie Dekanalni

Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył Mszy św. z udziałem nowo powołanych dekanalnych ojców duchownych w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku - miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie. Zaznaczył, że ojciec duchowny księży w dekanacie to ktoś, kto ma do spełnienia szczególną misję, odpowiedzialne i ważne zadanie.

Pasterz Kościoła płockiego poprosił ojców duchownych, aby w swoich dekanatach byli „misjonarzami budowania kapłańskiej wspólnoty, kapłańskiej jedności”; żeby byli pierwszymi, którzy pojawią się tam, gdzie „sługa Pana choruje”, ze słowem umocnienia, ze słowem wiary, z pocieszeniem, a jeśli trzeba, to z upomnieniem, ze słowem opamiętania, „ze słowem podanej z miłością prawdy”.

Bp Libera zwrócił się do duchownych, aby byli prawdziwymi ojcami dla najmłodszych braci, bo ważne jest dobre przeżycie pierwszych lat kapłaństwa. Zdarza się, że niedawno wyświęceni szybko tracą siły ducha. Nie można ich jednak potępiać, są bowiem „dziećmi swojego czasu, dziećmi świata, który łatwo się zapala, ale czasami jeszcze szybciej gaśnie”.

- Nie proszę was o „tatusiowanie”, ale o ojcostwo: o odpowiedzialne towarzyszenie w drodze do pełnej dojrzałości. Wasz mandat uprawnia was do tego, żeby zapytać współbrata w dyskretnej rozmowie o życie duchowe, o życie sakramentalne, o przejrzystość w relacjach. Wasze kapłańskie serce podpowie wam drogę do tych serc, które się gubią, które znalazły się wśród wątpliwości, które znalazły się w trudnej relacji ze współbratem – kapłanem lub ze świeckimi. Proszę was o ojcowskie podejście, o ojcowskie serce otwarte szeroko, bez uprzedzeń – powiedział hierarcha.

Powierzył też wyjątkowej uwadze ojców duchownych księży seniorów i poprosił o uważność w kontaktach z nimi. Polecił też, by zwracać uwagę na codzienne funkcjonowanie księży w parafiach, na różne niepokojące sygnały, na styl, w jakim wykonują swoją posługę. Trzeba mieć odwagę, by pójść do współbrata i porozmawiać z nim na osobności. Inaczej wspólnota kapłańska „pozostanie fikcją, pobożnym życzeniem zapisanym na kartach dokumentów soborów, synodów i watykańskich dykasterii”.

Biskup zaznaczył, że wypełnianie misji będzie ich dużo kosztować. Zapewnił jednak o wsparciu z jego strony, bowiem łączy ich „to samo powołanie, ta sama wiara i duch, ta sama troska o dobro, o miłość, o Boga w sercach ludzi i w sercach kapłanów”.

Ojcowie duchowni wysłuchali także konferencji, którą wygłosił ks. kan. dr Bogdan Czupryn, delegat biskupa płockiego ds. stałej formacji duchowieństwa. Poznali również historię i prowadzone dzieła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, o czym opowiedziała s. Diana Kuczek ISMM, przełożona płockiego domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.