Ks. biskup Piotr Libera do osób konsekrowanych: bez was Kościół jest niepełny

- Kościół bez osób konsekrowanych jest niepełny, a wręcz niepełnosprawny – powiedział ks. biskup Piotr Libera do osób konsekrowanych, zgromadzonych na wspólnej Eucharystii w katedrze płockiej w 25. Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, przypadającego w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego br.). Kazanie wygłosił o. Marcin Kowalewski CMF: - Wszystkie zakony mają wspólny charyzmat – pokazywać światu Chrystusa, aby ten świat nawracać – zwrócił się do sióstr i braci zakonnych oraz wdów i dziewic konsekrowanych.

020222

Bp Piotr Libera przewodniczył diecezjalnym obchodom 25. Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Eucharystię ofiarował za wszystkie zgromadzenia zakonne, a także wdowy i dziewice konsekrowane, które żyją i posługują w diecezji płockiej.

- Papież Franciszek powiedział, że nie ma Kościoła bez osób życia konsekrowanego. Taki Kościół jest absolutnie niepełny, można powiedzieć, że niepełnosprawny. Wszyscy możemy się podpisać pod tymi słowami papieża – podkreślił Pasterz Kościoła płockiego.

Zaprosił osoby konsekrowane do udziału w synodzie, podobnie jak działo się podczas 43. Synodu diecezji płockiej. Przypomniał ogromną rolę zakonów w historii diecezji – pierwsze parafie były prowadzone przez zakony, benedyktyński i inne. Podziękował za włączenie się wspólnot zakonnych w odnowione dni eucharystyczne, czyli ciągłą adorację Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, która rozpoczęła się w diecezji 1 lutego, a odbywa się w związku z trwającym synodem.

Kazanie wygłosił o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Zaznaczył, że konsekracja to poświęcenie, oddanie, przeznaczenie; oddanie czegoś albo kogoś do pewnej wyjątkowej funkcji. Konsekrowane są na przykład kościoły, ale coraz częściej zdarza się, zwłaszcza w Europie, że zmieniają one swoją funkcję, z powodu braku wiernych stając się hotelami czy muzeami, tak, że nikt nie pamięta, że tam kiedyś w tabernakulum mieszkał Chrystus. Z drugiej strony jest On w miejscach biednych, gdzie nikt by się nie domyślił, że w ogóle sprawowana jest Eucharystia.

- Konsekracja to przeznaczenie do pewnej szczególnej funkcji. Szczególną funkcją osób konsekrowanych jest to, by były jak tabernakulum, by mieszkał w nich Chrystus. Chrystus gdy w kimś mieszka, to chce się dzielić Sobą przez tę osobę - powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że życie zakonne boryka się z różnymi kryzysami, że niełatwo być czystym, ubogim i posłusznym, że życie we wspólnocie generuje wiele problemów i frustracji. Wielu zastanawia się, czy będzie potrafiło nadal odnajdywać się w zakonie, widzieć sens takiego życia. Tymczasem wszystkie „zakony mają wspólny charyzmat - pokazywanie światu Chrystusa, aby świat nawracać”.

- Czy życie zakonne nie powinno być chęcią umierania? Bo przecież mamy wszystko - mamy Chrystusa, który jest sensem naszego życia. Czy nie powinienem codziennie umierać w moich obowiązkach, w moich trudnościach? Czy nie powinienem codziennie być gotowy na spotkanie z Nim i wypowiadać słowa, że mogę odejść, bo ujrzałem moje zbawienie, a ludzie przez moją pracę zobaczyli Chrystusa? – pytał klaretyn.

W czasie Eucharystii przedstawiciele zgromadzeń zakonnych uroczyście odnowili śluby zakonne. Ponadto, zgodnie z tradycją, odbył się obrzęd pobłogosławienia świec gromnicznych w święto Ofiarowanie Pańskiego i wspólna procesja. Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli do Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie odbyła się okolicznościowa agapa.

Koordynatorami diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego byli: ks. Andrzej Pieńdyk, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz diecezjalna referentka s. Joanna Kawczyńska ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. W tych dniach zastąpi ją s. Dominika Burnos ze Zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa. W Eucharystii uczestniczył także m.in. diecezjalny referent ds. zakonów męskich o. Wiesław Wiśniewski CP z Przasnysza.

Uroczystość była transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Na terenie diecezji płockiej swoje domy ma dziewiętnaście zgromadzeń zakonnych (w tym dwanaście żeńskich i siedem męskich), w tym dwa żeńskie kontemplacyjne: benedyktynki w Sierpcu i klaryski kapucynki w Przasnyszu. W diecezji posługuje około 182 sióstr zakonnych i około 63 braci zakonnych (w tym 57 księży). Ponadto w diecezji jest dziesięć wdów i są cztery dziewice konsekrowane.