Ks. biskup Piotr Libera obchodził 23. rocznicę sakry biskupiej

Życzenia i gratulacje z okazji 23. rocznicy sakry biskupiej przyjął 6 stycznia br. biskup płocki Piotr Libera. Na ręce ordynariusza w imieniu księży i diecezjan przekazali je wierni parafii św. Stanisława Kostki w Płocku, podczas Mszy św. na zakończenie IX Orszaku Trzech Króli.

Bp_piotr_rocznica_sakry.jpg

Płocczanie przekazali biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze życzenia z okazji 23. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej. Po raz kolejny okazją do ich przekazania była Msza św. na zakończenie Orszaku Trzech Króli. Było to pierwsze po półrocznej przerwie publiczne wystąpienie biskupa płockiego.

- Aby Boża Dziecina - Największa Miłość obdarzała cię zdrowiem i potrzebnymi łaskami do podejmowania nowych duszpasterskich wyzwań dla dobra Kościoła Płockiego – przekazała bp. Liberze wraz z kwiatami jedna z rodzin z parafii.

Bp Piotr Libera podziękował wiernym za modlitwę i życzenia.

Bp Piotr Libera (ur. 20 marca 1951 r.) pochodzi z Katowic-Szopienic. Studiował teologię w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, w trakcie odbywał służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. z rąk bp. Henryka Bednorza w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W latach 1980-1986 studiował na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, jest doktorem literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Był wykładowcą w WŚSD w Krakowie, a następnie w Katowicach. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka.

Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1997 r. z rąk papieża Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie. W latach 1996-2007 był biskupem pomocniczym katowickim, w latach 1998-2007 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Od 2007 r. jest ordynariuszem diecezji płockiej. Ingres do katedry płockiej odbył się 31 maja 2007 r.

Jako ordynariusz płocki zdecydował m.in. o wprowadzeniu w diecezji corocznych obchodów Światowego Dnia Młodzieży - w Niedzielę Palmową. Jako pierwszy w historii biskup diecezjalny płocki odwiedził katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W latach 2012-2015 przeprowadził 43. Synod Diecezji Płockiej „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”.

Z inicjatywy bp. Libery rok 2018 został ogłoszony przez Episkopat Polski – Rokiem Świętego Stanisława Kostki. Doprowadził do organizacji w Płocku w dniach 25-26 września 2018 r. pierwszego w historii tej diecezji Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (380. z kolei). Dnia 17 września 2018 r., jako pierwszy biskup diecezjalny w Polsce, zwołał konferencję prasową dotyczącą przypadków molestowania osób małoletnich przez niektórych duchownych.

Od 1 lipca do 31 grudnia 2019 roku, za zgodą papieża Franciszka, przebywał w eremie kamedulskim Srebrnej Góry pod Krakowem.