Ks. biskup Piotr Libera poświęcił odnowiony oddział w ciechanowskim szpitalu

O tym, że Jezus przychodzi do ludzi cierpiących i chce, aby zawierzali Mu swoje słabości, powiedział ks. biskup Piotr Libera 12 kwietnia br. podczas poświęcenia wyremontowanego oddziału onkologiczno-hematologicznego w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.

Spotkanie rozpoczęło się odwiedzinam chorych na oddziale hospicyjno-paliatywnym a następnie Mszą św. z udziałem dyrekcji, pracowników i pacjentów szpitala. Bp Piotr Libera w homilii zaznaczył, że wobec wielkiej tajemnicy cierpienia zawsze trzeba przyjąć „postawę głębokiego szacunku i pokory”. 

- Lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, wszyscy, którzy służą chorym w szpitalach, hospicjach, różnego rodzaju domach opieki, nie szczędzą sił, aby wypełniać swoje obowiązki najlepiej, jak to tylko możliwe. W realizacji tej misji służą im nowoczesne urządzenia, specjalne odziały w placówkach medycznych, w których ratuje się ludzkie zdrowie i życie – przypomniał biskup.

Pogratulował także wyremontowania oddziału onkologicznego, ponieważ onkologia to dziedzina, która zmaga się z jedną największych współczesnych plag - chorobą nowotworową.

- Jezus chce przychodzić z pomocą ludziom obarczonym krzyżem cierpienia. Chce byśmy z ufnością zwracali się do Niego i zawierzali Mu swoje słabości. On też ich doświadczył: doświadczył dramatu cierpienia fizycznego i duchowego, bólu, którego nie da się opisać słowami. Przypomina nam o tym zbliżający się do swego apogeum Wielki Post - powiedział hierarcha.

Dodał, że tylko ten, kto sam doświadczył takiego cierpienia, może zrozumieć chorych i słabych. Jezus rozumie więcej i przychodzi do każdego, aby podtrzymać, umocnić. Jego nieskończona miłość wyraża się w tym, że nikogo, kto z ufnością się do Niego zwraca, nie zostawia bez swojej opieki, swego wsparcia.

Bp Libera dokonał też poświęcenia odnowionego oddziału onkologiczno-hematologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Modernizacja części Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie kosztowała ponad 6 mln zł. W ramach inwestycji zmodernizowano i zakupiono wyposażenie oddziału onkologiczno-hematologicznego. Wykonano remont pracowni leków cytostatycznych w budynku pulmonologicznym. Zakupiony został profesjonalny sprzęt medyczny m.in. mikroskop hematologiczny, pompa do przetaczania krwi, kardiomonitory, stół i lampa zabiegowa, zestawy do intubacji, loża laminarna, urządzenie do pakowania cytostatyków oraz meble medyczne i wyposażenie sali. Ponadto przeprowadzono prace remontowe oraz zakupiono wyposażenie do gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.