Ks. biskup Piotr Libera: świątynia katedralna jest miejscem „serdecznym”

- Świątynia katedralna jest miejscem „serdecznym”. W nim trzeba się modlić i słuchać Kościoła jak matki, a dopiero potem przemawiać i nauczać - powiedział ks. biskup Piotr Libera 8 listopada 2020 r. w katedrze płockiej. Przewodniczył Mszy św. z udziałem spowiedników z katedry i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Tego dnia bazylika katedralna świętowała także 876. rocznicę swojego poświęcenia.

06-img_8702.jpg

W 876. rocznicę poświęcenia bazyliki katedralnej przez bp. Aleksandra z Malonne i 117. rocznicę jej ponownego poświęcenia przez bp. Jerzego Szembeka, bp Piotr Libera przypomniał, że świątynia ta jest matką dla wszystkich kościołów diecezji. Można o niej powiedzieć, że jest to kościół „serdeczny”.

Świątynia katedralna jest takim serdecznym miejscem także dla niego - to w niej miały miejsce jego „zaślubiny z Kościołem Płockim”. To pierwsze miejsce nauczania i kierowania Kościołem diecezjalnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wpierw trzeba zamilknąć i słuchać Słowa Bożego, modlić i słuchać Kościoła jak matki, a dopiero potem przemawiać i nauczać.

Biskup zaznaczył, że katedra jest „kościołem serdecznym” także dla całego płockiego prezbiterium: to w niej niemal wszyscy otrzymali święcenia, wypowiedzieli młodzieńcze i świeże wiarą słowa „Chcę, chcę z Bożą pomocą”, z bojaźnią upadli na posadzkę prezbiterium, aby błagać wszystkich świętych o moc z wysoka, tu odprawili swą pierwszą Mszę św.

„Ta katedra jest także kościołem «serdecznym» dla każdego z was, bo przecież nie tylko parafianie od św. Zygmunta przychodzą tu się modlić, ale wierni z różnych części Płocka i diecezji. Proszę Pana, aby wszyscy, którzy wchodzą do tego miejsca jako turyści czy przy okazji różnych uroczystości, wychodzili stąd natchnieni pięknem tej świątyni, która jest matką” – zapewnił biskup płocki.

Odwołał się ponadto do Ewangelii o dziesięciu pannach: pięciu mądrych i pięciu głupich. Św. Hieronim napisał, że „panny to pięć zmysłów”, władz otrzymanych od Boga, potrzebnych do życia. Do nich należy jednak dodać pięć zmysłów duchowych, które pozwalają doświadczyć Boga - „zdobyć Ducha Świętego”.

„Niech Duch Święty poruszy serca i kamienie. Niech rozwija w nas pięć zmysłów duchowych, aby ta świątynia była zawsze żywa i serdeczna dla młodych i starszych, dla licznych i świętych powołań, na miarę czasów i wyzwań, które idą. Byśmy tu przychodzili, aby czerpać Mądrość prawdziwą i pozwolili się porwać na nowo duchowemu pięknu Matki Kościoła i miłości Chrystusa” - życzył bp Libera uczestnikom Mszy św.

W Mszy św. uczestniczyli księża spowiednicy, pełniący stały dyżur w konfesjonałach w katedrze, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie w ciągu dnia można adorować Najświętszy Sakrament. Jednym ze spowiedników jest bp Piotr Libera.