Ks. biskup Piotr Libera w Boże Ciało: strzeżmy się duchowej anoreksji

O to, aby strzec się duchowej anoreksji i trwać w wierności Bogu, zaapelował biskup płocki Piotr Libera w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Płocku (11 czerwca 2020 r.). Z powodu stanu epidemii nie odbyła się tradycyjna procesja ulicami Starego Miasta. Wierni poszli w procesji wokół katedry.

Eucharist-3214782_1920.jpg

Bp Piotr Libera przypomniał w katedrze płockiej, że dwa lata temu, w Boże Ciało 2018 roku prowadził procesję Bożego Ciała we Lwowie na Ukrainie. Wołał wtedy do zmęczonych wojną i kuszonych ułudami lwowskich katolików, aby pozostali wierni wierze i tradycji, z których Lwów słynął. A teraz zwraca się do płocczan, aby też pozostali wierni wierze i tradycji, by nie ulegali ani wschodowi, z jego ułudą militarnej potęgi, niosącej wojną i śmierć, ani zachodowi, który „umiera na duchową anoreksję”.

„Pozostań wierny płocki grodzie! Wiem, że jak cała Polska się martwisz i niepokoisz. Pośród tego wszystkiego trzeba nadal słyszeć Słowo nadziei o tym, jak Bóg prowadzi swój lud przez pustynię, żeby go wypróbować i poznać, co jest w jego sercu. Daje mu odczuć głód, żywi go manną, bo chce mu dać poznać, że nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale wszystkim, co pochodzi z ust Pana” - głosił biskup płocki.

Zaznaczył, że Bóg wywiódł swój lud z ziemi egipskiej, z niewoli faraona także dzięki temu, że lud w czasie wędrówki przez pustynię, mimo głodu i pragnienia, dręczących go pokus, mimo złotego cielca - przyjął i wcielił w życie Dekalog, dziesięć Bożych przykazań, umiał słuchać. Gromadził się przy arce Pana, potrafił być mocny i wierny.

„Jesteśmy w podobnej sytuacji. Jesteśmy dziś w katedrze, bo wierzymy, że On wyprowadzi nas i z tego trudnego doświadczenia dziejów - z doświadczenia pandemii. Wyprowadzi również dzięki mocy, odwadze i pokorze naszego ducha, gotowego na największe poświęcenia. Wyprowadzi dzięki naszemu posłuszeństwu - podporządkowaniu się mądrym decyzjom osób, którzy mają w tej dziedzinie wiedzę i kompetencję” – podkreślił bp Libera.

Dodał też, że Pan Bóg wyprowadzi ludzi z trudnego doświadczenia dzięki mocy ducha tylu rodzin, które w czterech ścianach swoich mieszkań stworzyło prawdziwe domowe sanktuaria: „Zachowajmy «domowy Kościół», który odkryliśmy w najtrudniejszym czasie pandemii. Ale umiejmy też powrócić do naszej katedry, do naszych kościołów - wieczerników, do naszych wspólnot eucharystycznych, do zdrojów miłosierdzia w konfesjonale. Apeluję o to do sumień płocczan” – wzywał Pasterz Kościoła płockiego.

Z powodu stanu epidemii nie odbyła się tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami Starego Miasta w Płocku. Bp Piotr Libera i bp Mirosław Milewski przeszli w procesji wokół katedry, przy której stanął jeden ołtarz wystawienia. Procesja zakończyła się przy ołtarzu w bazylice katedralnej. Na zakończenie zaśpiewano „Te Deum”.

Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewnili: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses i kwartet Canzona.