Ks. biskup Piotr Libera w Wielki Czwartek: także dzisiaj jest święte, niezniszczalne kapłaństwo

- Także dzisiaj jest niezniszczalny, święty Kościół. Także dzisiaj jest święte, niezniszczalne kapłaństwo - powiedział Biskup Płocki Piotr Libera podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Poświęcił także oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentów świętych. Podczas Mszy św. księża w darze ołtarza złożyli deklaracje modlitwy i postu w intencji powołań do kapłaństwa.

06-img_8702.jpg

- Chrystusowe kapłaństwo, jedna z najświętszych spraw na ziemi, zdaje się dziś stać w płomieniach, jak w wieczór Wielkiego Poniedziałku katedra Notre Dame. Laicki świat płacze nad utraconym, strawionym ogniem pięknem średniowiecznej świątyni, zarazem ośmieszając średniowiecze; często bluźni przeciwko takiemu pięknu, jakie niesie ze sobą katedra Notre Dame. To są sprzeczności świata, który chce się obyć bez Boga, który boi się Chrystusa – zaznaczył w homilii bp Piotr Libera.

Za papieżem seniorem Benedyktem XVI powtórzył, że w Kościele jest grzech i zło, ale także dzisiaj „jest niezniszczalny, święty Kościół”: - Także dzisiaj jest święte, niezniszczalne kapłaństwo. I także dzisiaj jest wielu ludzi, którzy pokornie wierzą, cierpią i kochają; w których ukazuje się nam prawdziwy Bóg, kochający Bóg. Także dzisiaj Bóg ma swoich „martyres” na świecie. Musimy tylko być czujni, by ich zobaczyć i usłyszeć – zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego. 

Zalecił też, aby w roku dwudziestej rocznicy beatyfikacji Pasterzy Męczenników: bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. Leona Wetmańskiego księża jeszcze bardziej szerzyli ich kult, ukazywali przykład ich życia, sami tym przykładem żyli. Aby organizowali pielgrzymki do miejsc ich męczeństwa i pamiętali o innych męczennikach, pochodzących z diecezji płockiej, modląc się o ich wyniesienie do chwały ołtarzy, a może nawet beatyfikacji.

Hierarcha poprosił również o modlitwę o pomyślne zakończenie strajku nauczycieli, z którymi księża są wspólnie odpowiedzialni za wychowanie nowych pokoleń Polaków i ludzi Kościoła: - Bądźcie wrażliwi na ich problemy, na swoją mądrą obecność w szkole, na wspólne świadectwo najwyższym wartościom - podkreślił bp Libera.  

Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej płockiej zostały poświęcone oleje, używane przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń oraz namaszczenia chorych. Ponadto wszyscy kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W darze ołtarza złożyli deklaracje modlitwy i postu w intencji powołań do kapłaństwa.

Eucharystię w katedrze koncelebrowało trzech biskupów: ordynariusz Piotr Libera, biskup pomocniczy Mirosław Milewski i biskup senior Roman Marcinkowski. Obecnych było kilkuset księży z diecezji, klerycy, siostry zakonne, wierni świeccy.

Po Mszy św. prezbiterium Kościoła płockiego spotkało się na agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim. Ogłoszono tam pięciu księży odznaczonych godnością kapelana Ojca świętego (prałata). Ponadto ogłoszono pięciu kanoników trzech kapituł: Katedralnej Płockiej, Kolegiackiej św. Michała w Płocku i Kolegiackiej Pułtuskiej oraz sześciu odznaczonych tytułem kanonika.

W gronie odznaczonych znalazł się m.in. ks. dr Dariusz Rogowski, notariusz Kurii Diecezjalnej Płockiej i ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas Diecezji Płockiej - obaj odznaczeni tytułem kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Płockiej.