Ks. biskup Roman Marcinkowski: Maryja pochyla się nad wątpiącymi w Boże Miłosierdzie

- Maryja pochyla się nad tymi, którzy zwątpili w Boże Miłosierdzie – powiedział ks. biskup Roman Marcinkowski do wiernych w Przasnyszu. 8 grudnia br. biskup senior przewodniczył wieczornej Eucharystii w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki, rozpoczynającej oktawę ku czci Patronki sanktuarium.

Przasnysz_mb.jpg

- Kłaniamy się dziś Maryi, wpatrzeni w Jej przasnyski Wizerunek, aby pocieszyła słabszych i opuszczonych, umocniła słabych, otoczyła macierzyńską opieką biednych, opuszczonych, bezdomnych, odrzuconych, uzależnionych, wyprosiła zdrowie chorym, sponiewieranych przywróciła do godności, kuszonym dała moc wytrwania. Prosimy ją, aby dała wiarę niewierzącym, a światło wątpiącym - powiedział bp Roman Marcinkowski w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki.

Zaznaczył, że każdy człowiek ma osobiste doświadczenie kontaktu z Matką Bożą, która urodziła Jezusa, chcącego wyzwolić ludzi od zła. To Ona pochyla się nad tymi, którzy zwątpili w Boże Miłosierdzie, uprasza wybaczenie bluźniercom, pomaga wzrastać w miłości do swojego Syna i do ludzi, otula płaszczem swojej opieki, aby ludzkość znalazła się w domu Ojca w niebie.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny kaznodzieja prosił też Maryję, aby sprawiła, że ludzkie spojrzenia będą jasne i czyste, usta nie splamią się kłamstwem, nogi zaprowadzą ludzi tam, gdzie mogą pomóc drugim, ręce będą chętnie dawały, a serca będą zawsze otwarte na pomoc bliźnim.

Bp Marcinkowski podkreślił, że to dzięki Maryi na świecie zajaśniało światło, któremu na imię Jezus. Wybrana przez Boga Maryja, pełna łaski, zgodziła się na to, choć się tego nie spodziewała i choć to zmieniło całe jej życie.

Zaznaczył też, że Bóg chciał, aby ludzie mieli wolną wolę, dlatego obdarzył ich darem, któremu na imię wolność. Jednak wolność ma swoje granice - stanowi je zawsze drugi człowiek. Nikt nie żyje sam na świecie, więc musi szanować wolność drugiego człowieka, a swoje talenty wykorzystywać w służbie innym. Wolność to dar, nad którym trzeba czuwać.


Klasztor i kościół ojców pasjonistów w Przasnyszu należy do ważnych zabytków architektury sakralnej na Mazowszu. Powstały one w XVI w. z inicjatywy Pawła Kostki - brata św. Stanisława Kostki, urodzonych w pobliskim Rostkowie. Paweł Kostka zdecydował o ich budowie już po śmierci brata i po swoim nawróceniu.

Do wybudowanego klasztoru i kościoła Paweł sprowadził ojców bernardynów, opiekujących się tym miejscem do momentu kasaty zakonu po powstaniu styczniowym. Pamiętając cześć dla Matki Bożej, jaką miał jego brat Stanisław - Paweł Kostka kazał wykonać kopię obrazu Salus Populi Romani z Rzymu i umieścić ją w nowym kościele. Bardzo szybko rozwinął się w tym miejscu kult Niepokalanej, czego dowodem są choćby działające w XVII i XVIII wieku Bractwa: Niepokalanego Poczęcia i Różańcowe.

Od kilkuset lat też uroczyście odprawiane są nieszpory w oktawie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8-15 grudnia). Pasjoniści pieczę nad sanktuarium przejęli w roku 1923, roku przybycia tego zgromadzenia do Polski. Obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w 1977 r. koronował biskup płocki Bogdan Sikorski.