Ks. biskup Szymon Stułkowski do Rycerzy Jana Pawła II: Bóg w Kościele nas potrzebuje

W parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Rycerzy Jana Pawła II (17 czerwca br.). W diecezji płockiej systematycznie przebywa mężczyzn, którzy chcą należeć do tej wspólnoty: - W nasze ręce Pan Bóg składa los Kościoła. Bóg w Kościele nas potrzebuje - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Eucharystii.

Rycerze

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Eucharystii podczas Diecezjalnego Dnia Skupienia Rycerzy Jana Pawła II z diecezji płockiej. W homilii zwrócił uwagę, że każda Eucharystia uobecnia ofiarę krzyża Jezusa Chrystusa. Punktem kulminacyjnym Eucharystii jest przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Ta przemianę powinna spowodować także przemianę i nawrócenie człowieka.

Biskup płocki odniósł się do postaci patrona parafii – św. Maksymiliana Kolbego. W Auschwitz oddał on życie za innego człowieka - Franciszka Gajowniczka: - Eucharystia uzdalnia nas do tego, żebyśmy byli gotowi oddać życie za Boga i za ludzi. Jezus oddał życie za nas grzeszników, umarł z powodu naszych niewierności. Nie chodzi o to, żebyśmy szukali okazji do męczeństwa, to jest wybór Pana Boga – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Przywołał także jubileusz ojców pasjonistów w Przasnyszu w diecezji płockiej, którzy założyli tam klasztor 100 lat temu. Pasjoniści każdego dnia rozważają pasję Jezusa Chrystusa. Ważne jest, aby świadomość tego wydarzenia przynosiła w życiu człowieka dobre owoce.

Bp Stułkowski odniósł się do małej liczby powołań do kapłaństwa i sytuacji w seminariach duchownych. Poprosił uczestniczących w spotkaniu mężczyzn, że gdy usłyszą, że ktoś z ich bliskich chce wstąpić do seminarium - ucieszyli się, zareagowali życzliwie, obiecali wsparcie i modlitwę.

Wyraził też nadzieję, że Pan Bóg troszczy się o swój Kościół, a katolicyzm był zawsze w ojczyźnie silny, więc trzeba mieć nadzieję na trwanie wspólnoty Kościoła. Zapewne będą miały miejsce w niej przemiany: - W nasze ręce Pan Bóg składa los Kościoła. Bóg w Kościele nas potrzebuje, by uobecniać śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - podkreślił hierarcha.

Po Eucharystii Rycerze mieli okazję na osobiste spotkanie z ordynariuszem diecezji. Poza tym podczas diecezjalnego Dnia Skupienia cześć Rycerzy Jana Pawła II przyjęła awanse na wyższe stopnie.

Zakon Rycerzy Jana Pawła II - Ordo Militiae Ioannis Pauli II - działa w Polsce od 2012 roku. Stara się formować mężczyzn w duchu katolickim oraz kultywować pamięć i nauczanie papieża Polaka. Strojem oficjalnym zakonu są czarne mantule (płaszcze) ze znakiem krzyża i literą M (jak Maryja).

Rycerze świadczą sobie wzajemną pomoc bratnią, umacniają wspólnotę oraz odważnie świadczą o swojej przynależności do Kościoła katolickiego. Pełnią apostolat, na przykład prowadząc działalność społeczną, charytatywną, patriotyczną. Formy apostolstwa w parafiach odbywają się we współpracy z proboszczem.